Συνεργασία με το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ)/Junior Achievement Greece

Έγγραφο 173359/Γ7/14-11-2013 του Υπουργείου Παιδείας

Το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (ΣΕΝ) υλοποιεί προγράμματα Επιχειρηματικότητας και βασικών αρχών οικονομίας που απευθύνονται σε μαθητές σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η συνεργασία μπορεί να λάβει το χαρακτήρα συμπληρωματικής δραστηριότητας στο πλαίσιο εφαρμογής του θεσμού του ΣΕΠ, στα προγράμματα «Αγωγής Σταδιοδρομίας» (Εγκύκλιος Σχολικών Δραστηριοτήτων, αρ. πρωτ. 163790/Γ7/31-10-2013), στα μαθήματα «Πολιτική Παιδεία» «Οικιακή Οικονομία», Κοινωνιολογία», «Τεχνολογίας», «Περιβάλλον & Αειφόρος Ανάπτυξη», Πληροφορική καθώς και στο πλαίσιο της «Ερευνητικής Εργασίας (Project)», (για τα ΕΠΑΛ στα αντίστοιχα μαθήματα).

Μέσα από όλα τα προγράμματα οι μαθητές συμμετέχουν σε ασκήσεις και παιχνίδια που τους βοηθούν να αναπτύξουν προσωπικές δεξιότητες, όπως επίλυση προβλημάτων, ομαδική εργασία, κριτική σκέψη, ανάληψη ρόλων, ικανότητα επικοινωνίας, διαχείριση χρόνου ενώ παράλληλα ανακαλύπτουν τα ενδιαφέροντά τους και τα διάφορα επαγγέλματα που ταιριάζουν στην προσωπικότητά τους.

Διαβάστε το σχετικό έγγραφο

Share and Enjoy !