2ο Συνέδριο ΠΕΒ “Η Βιολογία στην Εκπαίδευση” – 30/11/2013 – Αθήνα

Φίλες και φίλοι, μαθήτριες και μαθητές,
Κατ’ αρχήν θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την αγάπη που δείχνετε στις Βιοεπιστήμες όπως αυτή αποδεικνύεται έμπρακτα από τη συμμετοχή σας:
• στον «Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας»
• στην «ημέρα DNA»
• στο πρώτο συνέδριο της ΠΕΒ για την εκπαίδευση στη συνεδρία «οι μαθητές ρωτούν τους ερευνητές».
Στην εποχή μας όλοι δυσκολεύονται να σας συμβουλέψουν ή να σας καθοδηγήσουν για το μέλλον σας. Ένας μόνο δρόμος υπάρχει: να αναζητήσετε μόνοι σας μέσα από τα ερεθίσματα και τα ενδιαφέροντά σας τη μίτο που θα οδηγήσει στο μέλλον σας. Η Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων (ΠΕΒ) συνδράμει σε αυτήν την προσπάθειά σας προσφέροντάς ερεθίσματα πάνω στην έρευνα που γίνεται στο χώρο των Βιοεπιστημών στην Ελλάδα.
• Έτσι, σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στο 2ο Συνέδριο της ΠΕΒ για την εκπαίδευση (http://2synedrio.biologia.gr/) και ειδικά στη συνεδρία «Οι μαθητές ρωτούν τους ερευνητές». Ειδικοί Βιοεπιστήμονες από διαφορετικά πεδία έρευνας θα συνομιλήσουν μαζί σας και θα απαντήσουν στις ερωτήσεις σας με τρόπο απλό και κατανοητό για θέματα που:
• αφορούν το αντικείμενο εργασίας τους και την επιστημονική – επαγγελματική τους διαδρομή,
• σχετίζονται με τις προόδους των Βιοεπιστημών στη χώρα μας και τα διαφορετικά επιστημονικά πεδία στα οποία αυτές επιτυγχάνονται,
• αφορούν τις επαγγελματικές και επιστημονικές προοπτικές των Βιοεπιστημόνων στη χώρα μας.
Επιπλέον θα έχετε τη δυνατότητα να υποβάλετε ερωτήματα που αφορούν σε προεκτάσεις της σχολικής ύλης, αλλά και σε ανακαλύψεις και επιτεύγματα που τροποποιούν διαρκώς το δραστικά και συναρπαστικά μεταβαλλόμενο τοπίο της σύγχρονης Βιολογίας.
Σας περιμένουμε το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013 και ώρα 17.00-18.30 στο Αμφιθέατρο του Μαρασλείου Διδασκαλείου, Μαρασλή 4, Κολωνάκι (1 λεπτό με τα πόδια από τη στάση του ΜΕΤΡΟ: ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ).
Στη συνεδρία συμμετέχουν:
Συντονιστής : Χαραλαμπίδης Κοσμάς, Επίκουρος Καθηγητής Μοριακής Βιολογίας Ανάπτυξης Φυτών, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ.
Κυριακού Μαντώ, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Επιστήμης ∆ιαιτολογίας-∆ιατροφής, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Ντέντος Σκαρλάτος, Επίκουρος Καθηγητής Ζωολογίας, Τμήμα Βιολογίας ΕΚΠΑ.
Πλέτσα Βασιλική, Εντεταλμένη Ερευνήτρια, Ινστιτούτο Βιολογικών Ερευνών και Βιοτεχνολογίας του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών (ΕΙΕ)
Σανούδου Δέσποινα, Επίκουρη καθηγήτρια, Εργαστήριο Φαρμακολογίας, Ιατρική Σχολή Αθηνών.
Σκουλάκης Ευθύμιος, Επικεφαλής του Τομέα Νευροβιολογίας στο Ερευνητικό Κέντρο Βιοϊατρικών Επιστημών “Αλέξανδρος Φλέμιγκ”
Η Οργανωτική Επιτροπή του 2ου Συνεδρίου «Η Βιολογία στην Εκπαίδευση»

Share and Enjoy !