Συνεργασία του Υπουργείου Παιδείας με το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων

Έγγραφο 173778/Γ7/24-10-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας & Θρησκευμάτων σας ενημερώνει ότι το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων ΣΕΝ/JA Greece υλοποιεί προγράμματα Επιχειρηματικότητας και βασικών αρχών οικονομίας που απευθύνονται σε μαθητές σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Η συνεργασία μπορεί να λάβει το χαρακτήρα συμπληρωματικής δραστηριότητας στο πλαίσιο εφαρμογής του θεσμού του ΣΕΠ, στα προγράμματα «Αγωγής Σταδιοδρομίας» (Εγκύκλιος Σχολικών Δραστηριοτήτων 2014-2015, με αριθμό πρωτ.167127/Γ7/15-10-2014) στα μαθήματα «Πολιτική Παιδεία», «Οικιακή Οικονομία», «Κοινωνιολογία», «Περιβάλλον & Αειφόρος Ανάπτυξη», «Πληροφορική», καθώς και στο πλαίσιο της «Ερευνητικής Εργασίας (Project)» και για τα ΕΠΑΛ στα αντίστοιχα μαθήματα.

Μέσα από όλα τα προγράμματα οι μαθητές συμμετέχουν σε ασκήσεις και παιχνίδια που τους βοηθούν να αναπτύξουν προσωπικές δεξιότητες, όπως επίλυση προβλημάτων, ομαδική εργασία, κριτική σκέψη, ανάληψη ρόλων, ικανότητα επικοινωνίας και διαχείριση χρόνου, ενώ παράλληλα ανακαλύπτουν τα ενδιαφέροντά τους και τα διάφορα επαγγέλματα που ταιριάζουν στην προσωπικότητά τους.

Τα σχολεία που επιθυμούν να συνεργαστούν, μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες:

Share and Enjoy !