Η προκήρυξη για τις στρατιωτικές σχολές | Έως 20 Μαΐου 2016 η υποβολή των αιτήσεων

άκουσε το άρθρο

Προκήρυξη Φ.337.1/119/284213/9-5-2016 (ΑΔΑ:94ΑΣ6-05Λ) του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας

Εκδόθηκε η Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (ΑΣΕΙ), Ευελπίδων (ΣΣΕ), Ναυτικών ∆οκίµων (ΣΝ∆), Ικάρων (ΣΙ), Αξιωματικών Σωμάτων (ΣΣΑΣ), Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ) και των Ανωτέρων Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών (ΑΣΣΥ), Στρατού Ξηράς (ΣΜΥ), Πολεμικού Ναυτικού (ΣΜΥΝ), Τεχνικών Υπαξιωματικών Πολεμικής Αεροπορίας (ΣΤΥΑ), Υπαξιωματικών Διοικητικών (ΣΥ∆), Πολεμικής Αεροπορίας για το ακαδημαϊκό έτος 2016 – 2017.

ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ ΚΑΙ ΣΧΟΛΩΝ

1. Έλληνες Εσωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-Δικαιολογητικών έως Παρασκευή 20 Μαΐου 2016 (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων µε Ελλιπή Δικαιολογητικά έως Τετάρτη 8 Ιουνίου 2016.
γ. Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών έως Τετάρτη 15 Ιουνίου 2016 (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος – χρόνος): Παρασκευή 24 Ιουνίου 2016

2. Έλληνες Εξωτερικού

α. Υποβολή Αίτησης-Δικαιολογητικών έως Τρίτη 26 Ιουλίου 2016
(Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
β. Έκδοση Κατάστασης Υποψηφίων µε Ελλιπή Δικαιολογητικά έως Παρασκευή 5 Αυγούστου 2016.
γ. Υποβολή Ελλιπών Δικαιολογητικών έως Παρασκευή 12 Αυγούστου 2016 (Ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας).
δ. Έκδοση τελικής κατάστασης δεκτών υποψηφίων για συμμετοχή στις ΠΚΕ καθώς και προγράμματος διεξαγωγής των ΠΚΕ (τόπος – χρόνος): Παρασκευή 19 Αυγούστου 2016.

3. Τονίζεται ότι, οι υποψήφιοι -ες είναι αποκλειστικά υπεύθυνοι:

α. Να μάθουν αν τα δικαιολογητικά τους έγιναν δεκτά ή όχι και να τα συμπληρώσουν, αν απαιτείται. Ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα γίνει από τις Σχολές και από τη ∆ΑΕ/Β1 όπως προβλέπουν οι οργανισμοί λειτουργίας τους.
β. Να ενημερωθούν για το χρόνο και τον τόπο διεξαγωγής των ΠΚΕ.

4. Τα δικαιολογητικά των υποψηφίων θα γίνονται δεκτά από τις Σχολές 1ης Προτίμησης ή ∆ΑΕ/Β1 στην περίπτωση αποστολής τους μέχρι και τις καταληκτικές ημερομηνίες που αναγράφονται στο Παρόν Παράρτημα, εφόσον φέρουν ευανάγνωστη ημερομηνία σφραγίδας ταχυδρομικής υπηρεσίας δημόσιας ή ιδιωτικής.

Δείτε αναλυτικά την προκήρυξη με όλες τις λεπτομέρειες και τις προϋποθέσεις
Δείτε και κατεβάστε το έντυπο της αίτησης

ΤΟΝΙΖΕΤΑΙ ότι από την Ε∆ΥΕΘΑ 19/8 Μαι 15 (2015 – 16) και στο εξής, το έντυπο της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης Υποψηφίου –ας (Υπόδειγμα «7»), συμπληρώνεται ΜΟΝΟ ηλεκτρονικά (geetha.mil.gr), µε αποκλειστική ευθύνη των υποψηφίων, όπως καθορίζουν οι οδηγίες στο υπόψη έντυπο, ΕΚΤΥΠΩΝΕΤΑΙ συμπληρωμένο από τον υποψήφιο, υπογράφεται από τον ίδιο [ή από τους ασκούντες (ή τον ασκούντα) τη γονική μέριμνα – εποπτεία, σε περίπτωση ανήλικου υποψήφιου) και υποβάλλεται ταχυδρομικά μαζί µε λοιπά δικαιολογητικά.

Αναδημοσίευση από http://www.compass.mysch.gr/?p=2735

Σπύρος Παπαχαρίσης | Υπεύθυνος ΣΕΠ ΚΕΣΥΠ Φλώρινας

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 11-5-2016

Διαβάστε σχετική εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ (Φ251/75535/Α5/11-5-2016, ΑΔΑ: 67Ψ34653ΠΣ-38Λ)