«Η φιλία είναι μία ψυχή, που κατοικεί σε δύο σώματα» – 1ος διακρατικός διαγωνισμός δοκιμίου 2021 Υποβολή συμμετοχών από μαθητές έως 23-4-2021

Έγγραφο Φ15/153729/Δ2/11-11-2020 του ΥΠΑΙΘ

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το Ινστιτούτο Ελληνικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Ελληνικό Μορφωτικό Ινστιτούτο Ιταλίας και απευθύνεται σε μαθητές Πρωτοβάθμιας (τάξεων Ε΄ και ΣΤ΄ Δημοτικού) και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (τάξεων Α΄, Β΄, Γ΄ Γυμνασίου και Α’ Λυκείου) της Π.Ε. Αττικής και Δυτικής Μακεδονίας και σε μαθητές των κλασικών Λυκείων Βαρέζε και Μιλάνου.

Η επιλογή του συγκεκριμένου θέματος έγινε, γιατί η φιλία βοηθάει ως αξία τον άνθρωπο να ολοκληρώνεται και στη συνέχεια να γίνεται πιο ενεργός και συνειδητοποιημένος πολίτης.

Η υποβολή των συμμετοχών μπορεί να γίνει έως 23 Απριλίου 2021.

Διαβάστε το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ

Share and Enjoy !