Η εγκύκλιος για τις Σχολικές Δραστηριότητες 2016-2017 Δεν δικαιολογούνται υπερωρίες ούτε συμπλήρωση ωραρίου

Εγκύκλιος 170596/ΓΔ4/13-10-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Για τη σχολική χρονιά 2016-2017 και για τον καλύτερο σχεδιασμό και υλοποίηση των:

Α ) Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων (Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών θεμάτων),
Β) Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας,
Γ) Ευρωπαϊκών προγραμμάτων (Erasmus+, eΤwinning, σχολεία Unesco κ.λ.π.) στα σχολεία Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ισχύουν τα ακόλουθα:

…………………………………………………………………………………………

Για το τρέχον σχολικό έτος δεν προβλέπεται από τον κρατικό προϋπολογισμό κάλυψη δαπανών για αναλώσιμα και υπερωρίες εκπαιδευτικών.

-Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, υλοποιούνται εκτός ωρολογίου προγράμματος. Εξαιρούνται οι μαθητές των ΕΠΑΛ που λαμβάνουν μέρος σε σχολικές δραστηριότητες στο πλαίσιο της Ζώνης Δημιουργικών Δραστηριοτήτων στην Α’ ΕΠΑΛ.

Επισημαίνεται ότι για όλα τα προγράμματα της παρούσας εγκυκλίου δεν προβλέπεται συμπλήρωση ωραρίου.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Σχέδιο υποβολής προγράμματος για σχολική δραστηριότητα

Share and Enjoy !