Έγγραφο 118653/ΓΔ4/22-09-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Σε περίπτωση επιβεβαιωμένου κρούσματος κορωνοïού COVID-19 σε τμήμα σχολικής μονάδας, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην σχετική ΚΥΑ [Δ1α/Γ.Π.οικ. 55254/09-09-2020 ΚΥΑ (Β΄ 4187)], οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές που έχουν χαρακτηρισθεί ως στενές επαφές με κρούσμα υποχρεούνται να υποβάλλονται σε δύο διαγνωστικούς ελέγχους (rapid test) είτε στις πρωτοβάθμιες δημόσιες δομές είτε σε όλες τις δομές του ΕΟΔΥ, οι οποίες είναι αναρτημένες, κάθε φορά, στην ηλεκτρονική διεύθυνσή του: eody.gov.gr/komy-testing-eody/.

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές που προσέρχονται στις προαναφερόμενες δομές προσκομίζουν βεβαίωση του Διευθυντή της σχολικής μονάδας, με την οποία θα βεβαιώνεται ότι είναι όντως “στενές επαφές” κρούσματος σε τμήμα.

Share and Enjoy !