Επιτυχίες μαθητών σχολείων του Ν. Φλώρινας σε διαγωνισμούς μαθηματικών Οι διακριθέντες μαθητές

Διαγωνισμός «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ»

Τα αποτελέσματα του 76ου Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016.

Η επόμενη φάση του διαγωνισμού, η 33η ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» θα γίνει το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στην Αθήνα, στο κτίριο του Νέου Χημείου, οδός Ναυαρίνου 13Α, μεταξύ Μαυρομιχάλη και Χαρ. Τρικούπη στις 09.00 – 12.00 π.μ.

Την Κυριακή 28 Φεβρουαρίου 2016. στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών και ώρα 11.00 π.μ. θα γίνει η τελετή βράβευσης των μαθητών που θα διακριθούν στον «ΑΡΧΙΜΗΔΗ».

Από τους μαθητές της Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας διακρίθηκε και προκρίθηκε στην 3η φάση του διαγωνισμού η μαθήτρια της Α τάξης του 2ου Γενικού Λυκείου Φλώρινας Στοϊκοπούλου Ελεονώρα.

Διαγωνισμός «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ»

Ο διαγωνισμός διεξήχθη το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016 και αφορούσε στους μαθητές της Α τάξης των γυμνασίων.

Από τους μαθητές της Περιφερειακής Ενότητας Φλώρινας διακρίθηκαν οι εξής:

1. ΑΓΚΟΛΗ ΜΑΡΙΑ του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ
  19. ΣΟΥΛΑ ΑΛΕΞΙΑ του 3ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
  20. ΤΑΦΑΚΗ ΕΥΑ του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΦΙΛΩΤΑ
  21. ΧΑΤΖΗΘΑΝΑΣΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ του ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας συγχαίρει τους μαθητές των σχολείων της περιοχής ευθύνης της για την επιτυχία τους στη Β΄ φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθηματικών «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας και του Διαγωνισμού Μαθηματικών «ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ» που διεξήχθησαν το Σάββατο 16-1-2016 και τους εύχεται να έχουν πάντοτε επιτυχίες.