Υποβολή προτάσεων για ορισμό εκπαιδευτικών ως μελών της Κεντρικής Επιτροπής Εξετάσεων ΕΠΑΛ-Α 2015

Εγκύκλιος 37932/Δ4/6-3-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Παρακαλούνται οι Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους και τους Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, να προτείνουν εγγράφως μέσω των Διευθύνσεων, εκπαιδευτικούς για τα παρακάτω Μαθήματα Ειδικοτήτων, προκειμένου να συγκροτηθεί η Κεντρική Επιτροπή πανελλαδικών εξετάσεων έτους 2015, των υποψηφίων Επαγγελματικών Λυκείων (Ομάδα Α΄) που επιθυμούν να εισαχθούν στα Τ.Ε.Ι. και τις λοιπές σχολές:

Κατά τη διατύπωση των προτάσεων σας παρακαλούμε να ληφθούν υπόψη τα παρακάτω:

• Οι προτεινόμενοι εκπαιδευτικοί για μέλη της Κεντρικής Επιτροπής πρέπει να έχουν τουλάχιστον βαθμό Δ΄ και να έχουν διδάξει τουλάχιστον ένα (1) από τα εξεταζόμενα μαθήματα της τελευταίας τάξης των ΕΠΑ.Λ. τουλάχιστον για ένα (1) σχολικό έτος κατά την τελευταία τριετία.
  • Οι προτεινόμενοι εκπαιδευτικοί για εισηγητές της Κεντρικής Επιτροπής να είναι μόνιμοι ή ελλείψει μονίμων αναπληρωτές ΔΕ των ανωτέρω κλάδων και να έχουν διδάξει το εξεταζόμενο μάθημα τουλάχιστον για ένα σχολικό έτος κατά την τελευταία διετία. Εφόσον δεν υπάρχουν μόνιμοι ή αναπληρωτές εκπαιδευτικοί Δ.Ε. για κάποιο μάθημα μπορεί να ορίζονται και ωρομίσθιοι που έχουν διδάξει το εν λόγω μάθημα.
  • Δεν μπορεί να μετέχει στην Κεντρική Επιτροπή σύζυγος υποψηφίου και γενικά όποιος έχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και τρίτου βαθμού με εξεταζόμενο υποψήφιο.
  • Δεν μπορεί να συμμετέχει στην Κεντρική Επιτροπή όποιος προετοιμάζει εκτός σχολικού προγράμματος υποψήφιους για τις πανελλαδικές εξετάσεις ή συνδέεται με οποιαδήποτε σχέση με ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα στον οποίο προετοιμάζονται υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων καθώς επίσης και όποιος είναι συγγραφέας εξωσχολικού βοηθήματος το οποίο είναι συναφές με το εξεταζόμενο μάθημα.

Για τους λόγους αυτούς και προκειμένου να αποφευχθούν προβλήματα, όσοι εκπαιδευτικοί προταθούν πρέπει να συμπληρώσουν και να υπογράψουν τη συνημμένη υπεύθυνη δήλωση.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Η υπεύθυνη δήλωση