Υποβολή προτάσεων για ορισμό εκπαιδευτικών ως μελών της Κεντρικής Επιτροπής Εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ (Β) 2015

Εγκύκλιος 37994/Δ2/6-3-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Παρακαλούνται οι Προϊστάμενοι Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους και τους Διευθυντές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, να προτείνουν εγγράφως μέσω των Διευθύνσεων, χωριστά για καθένα από τα αντίστοιχα εξεταζόμενα μαθήματα εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων: ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ09, ΠΕ12, ΠΕ17, ΠΕ19, ΠΕ20, προκειμένου να συγκροτηθεί η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων (Κ.Ε.Ε) για τις Απολυτήριες Εξετάσεις της Γ΄ τάξης των Ημερησίων Γενικών Λυκείων, τις πανελλαδικές εξετάσεις των Ημερησίων Επαγγελματικών Λυκείων (Ομάδα Β΄), για τις Απολυτήριες Εξετάσεις της Δ΄ τάξης Εσπερινών Γενικών Λυκείων και τις πανελλαδικές εξετάσεις των Εσπερινών Επαγγελματικών Λυκείων (Ομάδα Β΄).

Κατά την επιλογή πρέπει να ληφθούν υπόψη τα παρακάτω:
α) Οι εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που θα μετέχουν στην Κ.Ε.Ε. ως μέλη, να έχουν βαθμό τουλάχιστον Δ΄ και να διδάσκουν το μάθημα της ειδικότητάς τους κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-15.
β) Δεν επιτρέπεται να μετέχει στην Κ.Ε.Ε σύζυγος μαθητή και γενικά όποιος έχει συγγένεια “ΕΞ ΑΙΜΑΤΟΣ” ή “ΕΞ ΑΓΧΙΣΤΕΙΑΣ” μέχρι και του τρίτου βαθμού με εξεταζόμενο μαθητή.
γ) Δεν επιτρέπεται να μετέχει στην επιτροπή όποιος προετοιμάζει εκτός σχολικού προγράμματος υποψηφίους για τις πανελλαδικές εξετάσεις, ή συνδέεται με οποιαδήποτε σχέση με ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα στον οποίο προετοιμάζονται υποψήφιοι των πανελλαδικών εξετάσεων καθώς επίσης και όποιος είναι συγγραφέας εξωσχολικού βοηθήματος, το οποίο είναι συναφές με το εξεταζόμενο μάθημα στις πανελλαδικές εξετάσεις.

Επισημαίνεται ότι οι ενδιαφερόμενοι, πρέπει να έχουν βαθμό τουλάχιστον Δ΄

Διαβάστε την εγκύκλιο

Η Υπεύθυνη Δήλωση