Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Πρόγραμμα EUROSCOLA 2014-2015

Έγγραφο 7523/1-12-2014 της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας προκειμένου να επιλέξει τους 24 μαθητές που θα εκπροσωπήσουν την περιοχή μας στην ημερίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο την 5η Μαρτίου 2015, (σύμφωνα και με το υπ’ αριθμ. 136772/Γ2/01-09-2014 έγγραφο του ΥΠΑΙΘ) απευθύνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή τους στο γραπτό διαγωνισμό με θέμα:

«Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά την Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πώς μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;»

Η πρόσκληση αφορά τους μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου όλων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό θα υποβάλουν αίτηση-δήλωση συμμετοχής στις σχολικές μονάδες όπου φοιτούν, από 3 έως 9 Δεκεμβρίου 2014 (Έντυπο 1). Μαζί με την αίτηση-δήλωση του/της μαθητή/τριας, υποβάλλεται και υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα του (Έντυπο 2).

Για την πραγματοποίηση του ταξιδιού τους στο Στρασβούργο οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι κατά τις ημερομηνίες από 04/03/2015 έως 07/03/2015.

Η διεξαγωγή του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δεκαήμερο μετά την έναρξη των μαθημάτων από τις γιορτές των Χριστουγέννων και η ακριβής ημερομηνία του θα σας κοινοποιηθεί σύντομα με νεότερο έγγραφο.

Share and Enjoy !