Προγράμματα επιμόρφωσης Διευθυντών και Υποδιευθυντών Σχολικών Μονάδων από το Ε.Κ.Δ.Δ.Α. Κατά την επιμορφωτική περίοδο Σεπτεμβρίου – Δεκεμβρίου 2023

Έγγραφο 121379/Ε3/27-10-2023 του Υπουργείου Παιδείας

Το Ινστιτούτο Επιμόρφωσης (ΙΝ.ΕΠ.) του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης (Ε.Κ.Δ.Δ.Α.), στο πλαίσιο των προβλέψεων του Ν. 4823/2021, σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), πρόκειται να υλοποιήσει κατά την επιμορφωτική περίοδο Σεπτεμβρίου – Δεκεμβρίου 2023 σειρά προγραμμάτων των ακόλουθων τίτλων για στελέχη εκπαίδευσης:

1. Ανάπτυξη δεξιοτήτων των Συμβούλων Εκπαίδευσης: Στρατηγικές ενσωμάτωσης των νέων προγραμμάτων σπουδών στην εκπαίδευση και πρακτικές υποστήριξης των εκπαιδευτικών

Ομάδα στόχος του επιμορφωτικού προγράμματος είναι οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης και σκοπός του είναι η Ανάπτυξη εκείνων των Δεξιοτήτων των Συμβούλων Εκπαίδευσης οι οποίες αφορούν στη διάχυση και την ομαλή ένταξη των Νέων Προγραμμάτων Σπουδών στην εκπαιδευτική διαδικασία, καθώς και πρακτικών υποστήριξης των εκπαιδευτικών.

2. Ανάπτυξη δεξιοτήτων των διευθυντών και υποδιευθυντών σχολείων

Ομάδα στόχος του επιμορφωτικού προγράμματος είναι οι Διευθυντές, οι Προϊστάμενοι και οι Υποδιευθυντές των Σχολικών Μονάδων όλων των βαθμίδων και σκοπός του είναι η ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων που θα τους καταστήσει ικανούς να ασκήσουν τα διοικητικά τους καθήκοντα στις σχολικές μονάδες με αποτελεσματικό τρόπο.

Παρακαλούνται τα στελέχη εκπαίδευσης που αποτελούν ομάδα στόχο των παραπάνω προγραμμάτων επιμόρφωσης να προγραμματίσουν τη συμμετοχή τους στα προγράμματα αυτά ώστε να ολοκληρώσουν την επιμόρφωσή τους εντός της επιμορφωτικής περιόδου Σεπτεμβρίου – Δεκεμβρίου 2023 για την οποία έχει ήδη γίνει προγραμματισμός από το ΙΝΕΠ/ΕΚΔΔΑ. Την αίτησή τους πρέπει να υποβάλουν μέσω της πλατφόρμας του ΙΝΕΠ/ΕΚΔΔΑ https://online.ekdd.gr/OnlineWeb/index.jsp

[…]

Διαβάστε ολόκληρο το έγγραφο