Οι εθνικοί αγώνες των Ελλήνων στη Μακεδονία και τη Θράκη – Μαθητικός Διαγωνισμός Για τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου

Έγγραφο 155687/Δ2/5-10-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Ο διαγωνισμός έχει τεθεί υπό την αιγίδα του Υφυπουργείου Μακεδονίας – Θράκης και της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και απευθύνεται σε μαθητές της Γ΄ τάξης Γυμνασίου των Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων που ανήκουν στις Διευθύνσεις Δ.Ε. της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Κεντρικής Μακεδονίας (Διευθύνσεις Δ.Ε. Ημαθίας, Ανατολικής και Δυτικής Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, Πέλλας, Πιερίας, Σερρών και Χαλκιδικής), της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης (Διευθύνσεις Δ.Ε. Δράμας, Έβρου, Καβάλας, Ξάνθης και Ροδόπης) και της Περιφερειακής Διεύθυνσης Π.Ε. & Δ.Ε. Δυτικής Μακεδονίας (Διευθύνσεις Δ.Ε. Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης και Φλώρινας).

Το θέμα του διαγωνισμού για το σχολικό έτος 2015-2016 είναι: «Οι εθνικοί αγώνες των Ελλήνων στη Μακεδονία και τη Θράκη (1821 – αρχές 20ού αι).»

Share and Enjoy !