Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2024 Θα εορτασθεί σε όλον τον κόσμο την Τρίτη 2 Απριλίου 2024

ΥΠΑΙΘΑ, Αρ. Πρωτοκόλλου : Φ.14/25588/ΦΔ/32532/ΓΔ4/29-03-2024

Εορτασμός της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου 2024

ΣΧΕΤ.: To υπ’ αριθμ.: 25588/11-03-2024 εισερχόμενο έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.

Σε συνέχεια του με αρ. πρωτ. 25588/11-03-2024 εγγράφου του Ελληνικού Τμήματος της Διεθνούς Οργάνωσης Βιβλίων για τη Νεότητα (IBBY), «Ο Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου», σας ενημερώνουμε ότι το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού καλεί όλα τα σχολεία της χώρας να συμμετάσχουν στον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου, που θα εορτασθεί σε όλον τον κόσμο την Τρίτη 2 Απριλίου 2024. Υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού (αφίσα και μήνυμα) για το 2024 είναι το Εθνικό Τμήμα της Ιαπωνίας.

Ο εορτασμός αυτός, ο οποίος συμπίπτει με την ημερομηνία γέννησης του Hans Christian Andersen, καθιερώθηκε το 1966 από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (IΒΒΥ), το Ελληνικό Τμήμα της οποίας αποτελεί o Κύκλος του Ελληνικού Παιδικού Βιβλίου. Ο ετήσιος αυτός εορτασμός συμβάλλει στην καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας και τονώνει το ενδιαφέρον των παιδιών και των νέων για το βιβλίο με διάφορες εκδηλώσεις (εκθέσεις παιδικού βιβλίου, συναντήσεις μαθητών/τριών με συγγραφείς και εικονογράφους, θεατρικές παραστάσεις κ.α.)

Σημαντικό είναι οι εν λόγω δράσεις να οργανωθούν με τη συνεργασία του Συλλόγου Διδασκόντων, των Συμβούλων Εκπαίδευσης και των Υπεύθυνων Σχολικών Δραστηριοτήτων/Πολιτιστικών Θεμάτων με τοπικές, Δημόσιες και Δημοτικές Βιβλιοθήκες, με συγγραφείς και εικονογράφους και γενικά με πρόσωπα και φορείς από τον χώρο του παιδικού βιβλίου.

Συν. : Ένα (1) (ηλεκτρονικό αρχείο)

Share and Enjoy !