«Covid 19-Μαθητές και Απόσταση» – Μαθητικός Διαγωνισμός Ζωγραφικής 2021 Δηλώσεις συμμετοχής από τα Γυμνάσια μέχρι 15-11-2020

Έγγραφο Φ15/143787/Δ2/21-10-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΑΙΘ εγκρίνει τη διεξαγωγή του Μαθητικού Διαγωνισμού ζωγραφικής με τίτλο «Covid 19-Μαθητές και Απόσταση».

Ο εν λόγω Διαγωνισμός, ο οποίος διοργανώνεται από τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, απευθύνεται σε μαθητές Ε΄, ΣΤ΄ Δημοτικού, Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου όλης της χώρας.

Τα παιδιά καλούνται να συστηθούν στο κοινό και μέσα από τα έργα τους να προβάλουν την δική τους οπτική για τα νέα δεδομένα που επιβλήθηκαν λόγω της πανδημίας του COVID-19.

Τα δημιουργήματά τους θα παρουσιάσουν τα όνειρά τους για τον κόσμο μετά την κρίση, ενώ μέσα από την απόσταση τα παιδιά θα βρουν την ισορροπία που χρειάζονται για να διατηρήσουν και να διαφυλάξουν τις σχέσεις με τους φίλους και τους συμμαθητές τους.

Τα έργα θα πρέπει να αποσταλούν στον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό έως τις 30-3-2021.

Share and Enjoy !