Ενημέρωση σχετικά με τη χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής στο σχολείο Κρίνεται σκόπιμο οι διευθυντές να ενημερώνουν τους γονείς για τη διαδικασία, ώστε να χορηγήσει ο σχολικός νοσηλευτής φαρμακευτική αγωγή με ασφάλεια

άκουσε το άρθρο

ΔΠΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης, Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ25 Νοσηλευτών, Αριθμ. Πρωτ.: 26051/29-09-2023

Ενημέρωση σχετικά με τη χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής στο σχολείο

Προς διευκρίνιση όλων των λεπτομερειών υποστήριξης των μαθητών με σχολικό νοσηλευτή επισημαίνουμε πως η χορήγηση φαρμακευτικής αγωγής στις σχολικές μονάδες, γενικής παιδείας και ειδικής αγωγής, γίνεται από το σχολικό νοσηλευτή ως εξής: «Χορηγεί την προτεινόμενη φαρμακευτική αγωγή μετά τις έγγραφες οδηγίες των θεράποντων ιατρών και την έγγραφη συναίνεση των γονέων ή κηδεμόνων ή των εχόντων τη γονική μέριμνα των μαθητών.» (Κοινή Υπουργική Απόφαση 88348/Δ3/2018 – ΦΕΚ 2038/Β/5-6-2018)

«Αναλαμβάνουν το νοσηλευτικό έργο μαθητών (φαρμακευτική αγωγή κ.λ.π.) σε συνεργασία με το σχολίατρο ή τον προσωπικό γιατρό του κάθε μαθητή, με τη συναίνεση του γονιού» (Απόφαση υπ αριθμ. 27922/Γ6/8-3-2007-ΦΕΚ Β 449-03.04.2007)

Συνεπώς, κρίνεται σκόπιμο οι διευθυντές να ενημερώνουν τους γονείς για τη διαδικασία, ώστε να χορηγήσει ο σχολικός νοσηλευτής φαρμακευτική αγωγή με ασφάλεια, και να διευκολύνουν την επικοινωνία του νοσηλευτή με το θεράποντα ιατρό του μαθητή, αλλά και να δίνεται η δυνατότητα να φυλάσσεται το φάρμακο στο φαρμακείο του σχολείου, απαραίτητα κλειδωμένο. Επίσης, οι γονείς θα πρέπει να γνωρίζουν πως κάθε χρόνο και πριν την έναρξη των μαθημάτων θα πρέπει να δίνονται εκ νέου ιατρικές οδηγίες και συναίνεση γραπτώς, αλλά και κατά τη διάρκεια της χρονιάς, εφόσον αλλάξουν αυτές. Με τον τρόπο αυτό θα αποφύγουμε εντάσεις και θα επιτύχουμε να έχουμε μία ομαλή και στενή συνεργασία με τους γονείς των μαθητών που λαμβάνουν φαρμακευτική αγωγή στο σχολικό περιβάλλον.

Η Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ25
Νοσηλευτών