3×3 Schools της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης Με συμμετοχές μαθητών και μαθητριών Γυμνασίων του Δήμου Φλώρινας

άκουσε το άρθρο

Η Φλώρινα φιλοξένησε το πρόγραμμα 3×3 Schools της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης

Μια σημαντική αθλητική διοργάνωσε φιλοξένησε η πόλη της Φλώρινας το διήμερο 12 και 13 Φεβρουαρίου. Πρόκειται για το πρόγραμμα 3×3 Schools της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης, στο οποίο συνδιοργανωτής ήταν ο Δήμος Φλώρινας.

Περισσότερα από 200 αγόρια και κορίτσια δημοτικών και γυμνασίων του Δήμου Φλώρινας ήρθαν σε επαφή με το μπάσκετ, ζώντας στιγμές παιχνιδιού και άθλησης μέσα από το 3χ3, που από το 2020 αποτελεί Ολυμπιακό άθλημα.

Τους αγώνες, που διεξήχθησαν στο ΔΑΚ Φλώρινας, παρακολούθησαν μεταξύ άλλων οι αντιδήμαρχοι Φλώρινας κα Σοφία Φουδούλη και κ. Δημήτρης Ηλιάδης, η Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας κα Όλγα Μούσιου Μυλωνά, ο αναπληρωτής Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας κ. Ζαχαρίας Τόνας, εκπαιδευτικοί και γονείς.

Την διοργάνωση συντόνισαν ο τεχνικός σύμβουλος της ΕΟΚ στη Δυτική Μακεδονία και υπεύθυνος του προγράμματος κ. Ζήσης Τζιλίνης, οι υπεύθυνοι των αναπτυξιακών τμημάτων Δυτικής Μακεδονίας κ.κ. Γιώργος Καραλίβανος και Κωνσταντίνος Κυραζής, καθώς και οι υπεύθυνοι αναπτυξιακών τμημάτων και προπονητές του Φ.Σ.Φ. “Ο Αριστοτέλης” κ. Αδάμ Παπαδόπουλος και της Ακαδημίας Shooters κ. Μίμης Μαρκόπουλος.

πηγή: Δήμος Φλώρινας

Share and Enjoy !