Έγγραφο 170077/Γ7/20-10-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Το Κέντρο Ελληνικών Σπουδών (Κ.Ε.Σ.) του Πανεπιστημίου Χάρβαρντ, στο πλαίσιο ανάπτυξης της συνεργασίας του με την εκπαιδευτική κοινότητα, έχει αναπτύξει το Πρόγραμμα «Εισαγωγή στα Ψηφιακά Εργαλεία Γνώσης. Η Ψηφιακή Βιβλιοθήκη του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών». Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προσαρμοζόμενο και διαφοροποιούμενο ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων μαθητών.

Στόχος του Προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι συμμετέχοντες τον τρόπο λειτουργίας μιας Ψηφιακής Βιβλιοθήκης. Επισκεπτόμενοι οι μαθητές το Κέντρο (Παλαιό Δημαρχείο, Πλατεία Φιλελλήνων και οδός Όδωνος, 211 00, Ναύπλιο), με συνοδεία εκπαιδευτικών, θα έχουν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με την Ψηφιακή Βιβλιοθήκη «Γεώργιος Δ, Βερναρδάκης» του Κέντρου, η οποία είναι πύλη ηλεκτρονικής πρόσβασης στις εκτενείς βιβλιογραφικές πηγές του Χάρβαρντ. Η πύλη αυτή αποτελεί πολύτιμο εργαλείο για εκπαιδευτικούς, φοιτητές, μαθητές και ερευνητές, καθώς προσφέρει πρόσβαση σε όλες τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες και βάσεις δεδομένων ίου Πανεπιστημίου.

Share and Enjoy !