Επιστημονική Ημερίδα: «Παιδική κακοποίηση, εντοπισμός, διαχείριση και αντιμετώπιση στο σχολικό πλαίσιο» Η ημερίδα βρίσκεται αναρτημένη στο κανάλι των Πόλων Εκπαιδευτικής Καινοτομίας ΤΠΕ Δυτικής Μακεδονίας

άκουσε το άρθρο

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας με την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και σε συνεργασία με την Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων Κοζάνης (Ε.Π.Α.Κ.), τον Δικηγορικό Σύλλογο Κοζάνης και τον Ιατρικό Σύλλογο Κοζάνης συνδιοργάνωσαν Ημερίδα με θέμα την παιδική κακοποίηση τη Δευτέρα 18/12/2023 κατά τις ώρες 09.00- 14.00, στο Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Καραμανλής» στη ΖΕΠ Κοζάνης.

Την Ημερίδα χαιρέτισαν ο Πρόεδρος της ΕΠΑΚ, Αντεισαγγελέας Εφετών Δυτικής Μακεδονίας, Καραμολέγκος Νικόλαος, το αρχαιότερο μέλος της ΕΠΑ Κοζάνης, Ζωή Ταγάρα, η Αναπληρώτρια Περιφερειακή Διευθύντρια Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας, Παπαδοπούλου Δέσποινα, η Πρόεδρος του Τμήματος Ψυχολογίας, Στυλιανή Γκιαούρη, ως εκπρόσωπος Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας, ο Αντιπρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου, Αχιλλέας Καγιόγλου, η παιδίατρος Αικατερίνη Λιάνα, εκ μέρους του Προέδρου του Ιατρικού Συλλόγου Κοζάνης, Χαράλαμπου Τσεβεκίδη.

Τις εργασίες της Ημερίδας παρακολούθησαν δια ζώσης οι Πρόεδροι Πρωτοδικών του Πρωτοδικείου Κοζάνης και Στελέχη της Εκπαίδευσης και εξ αποστάσεως σύγχρονα και ασύγχρονα (στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/@PEKTPE) Στελέχη εκπαίδευσης, Εκπαιδευτικοί, μέλη ΕΕΠ, ΕΒΠ, από όλη την Ελλάδα, και φοιτητές/φοιτήτριες της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας.

Οι εισηγητές, μέλη της ΕΠΑΚ, Τσιάγιας Αστέριος, Κοινωνικός Λειτουργός, Αικατερίνη Λιάνα, Παιδίατρος, Καγιόγλου Φωτεινή, Δικηγόρος, και ο κεντρικός ομιλητής Εισαγγελέας Πρωτοδικών, Λεωνίδας Μπουτσιαβάρας, προσέγγισαν διεπιστημονικά το πολυπαραγοντικό φαινόμενο της παιδικής κακοποίησης και παρουσίασαν τις διαστάσεις του θέματος σφαιρικά και ολοκληρωμένα εστιάζοντας στον εντοπισμό, τη διαχείριση και αντιμετώπιση στο σχολικό πλαίσιο.

Η συζήτηση που ακολούθησε έδωσε τη δυνατότητα στα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας να υποβάλουν τις ερωτήσεις τους προς τους εισηγητές και συνέβαλε στη διευκρίνιση των προβληματισμών που εκφράστηκαν, αποδεικνύοντας την αγωνία και το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών για την αντιμετώπιση κάθε συνθήκης που διακυβεύει το ευ ζην των μαθητών και μαθητριών.

Κοινή ήταν η διαπίστωση πως το θέμα της παιδικής κακοποίησης δεν θα μπορούσε να εξαντληθεί στον διαθέσιμο χρόνο της ημερίδας και οι συνδιοργανωτές φορείς δεσμεύτηκαν για την απαραίτητη και σταθερή συνέχεια, διευρύνοντας τις συνεργασίες, δίνοντας έμφαση σε συγκεκριμένες πτυχές του φαινομένου και εστιάζοντας στην εκπαίδευση, που είναι το πεδίο για τις πιο ουσιαστικές και αποτελεσματικές παρεμβάσεις.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας και οι συνδιοργανωτές της Ημερίδας ευχαριστούν την Αποκεντρωμένη Διοίκηση Ηπείρου και Δυτικής Μακεδονίας για την παραχώρηση της αίθουσας, ιδιαιτέρως τον κ. Βαγγέλη Λούτα, για τη βοήθειά του, τον Προϊστάμενο, Γιάννη Παλιανόπουλο, και τους συναδέλφους του Τμήματος Πληροφορικής της ΠΔΕ, Γιάννη Αθανασιάδη και Σάκη Ζήκο, και τον Σωτήρη Γεωργίου, από τον Πόλο Εκπαιδευτικής Καινοτομίας της Φλώρινας για την τεχνική υποστήριξη.

Πηγή: ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Share and Enjoy !