Από 16 έως 27 Απριλίου 2018 η υποβολή αιτήσεων Ειδικού Εκπαιδευτικού και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού Για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων σχολικού έτους 2018-2019

άκουσε το άρθρο

Απόφαση 56267/Ε4/5-4-2018 (ΦΕΚ 1284/Β/11-4-2018, ΑΔΑ:ΨΩΙΘ4653ΠΣ-1Ω1) του Υπουργείου Παιδείας

Καλούνται όσοι επιθυμούν να προσληφθούν για το διδακτικό έτος 2018-2019 από τους κλάδους
α) ΠΕ21, ΠΕ22, ΠΕ23, ΠΕ24, ΠΕ25, ΠΕ28, ΠΕ29, ΠΕ30, ΠΕ31
β) ΔΕ Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού
ως προσωρινοί αναπληρωτές με σχέση εργασίας ορισμένου χρόνου διάρκειας έως ένα διδακτικό έτος για τη στελέχωση των δομών της Ειδικής Αγωγής (ΣΜΕΑΕ, ΚΕΔΔΥ, ΕΔΕΑΥ), την εξειδικευμένη υποστήριξη μαθητών που φοιτούν σε σχολικές μονάδες της Γενικής Εκπαίδευσης) και την άσκηση καθηκόντων σε σχολικές μονάδες Γενικής και Επαγγελματικής εκπαίδευσης (καθορίζονται κατόπιν έκδοσης των σχετικών υπουργικών αποφάσεων) και κατέχουν τα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα για μόνιμο διορισμό του κλάδου τους να υποβάλουν αίτηση μόνο στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης (ΠΔΕ), στην οποία επιθυμούν να προσληφθούν.

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων ορίζεται από 16-4-2018 μέχρι 27-4-2018.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να συμπληρώσουν την αίτηση και να την υποβάλουν, είτε αυτοπροσώπως, είτε με άλλο επίσημα εξουσιοδοτημένο από αυτούς πρόσωπο, είτε ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή. Στην περίπτωση αποστολής των αιτήσεων ταχυδρομικώς το εμπρόθεσμο των αιτήσεων κρίνεται με βάση την ημερομηνία που φέρει ο φάκελος αποστολής, ο οποίος μετά την αποσφράγισή του επισυνάπτεται στην αίτηση των υποψηφίων. Η κάθε ΠΔΕ δύναται να καθορίσει στο πλαίσιο της ομαλής διεξαγωγής της διαδικασίας των αιτήσεων τον βέλτιστο τρόπο για την αποστολή των δικαιολογητικών. Επειδή οι θέσεις του ΕΕΠ και του ΕΒΠ είναι ενιαίες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, οι υποψήφιοι μπορούν να δηλώσουν, εφόσον επιθυμούν, σε μία προτίμηση όλες τις ΣΜΕΑΕ Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και ΚΕΔΔΥ σε επίπεδο Νομού. Η ανακρίβεια των δηλουμένων στοιχείων επισύρει τη διαγραφή του υποψηφίου από τους πίνακες ή την απόλυσή του, εφόσον έχει προσληφθεί και τις προβλεπόμενες από τις κείμενες διατάξεις κυρώσεις.

Τυχόν υποβολή αιτήσεων σε περισσότερες της μίας ΠΔΕ επισύρει τη διαγραφή τους από όλους τους πίνακες των ΠΔΕ. Η δήλωση προτίμησης για την πρόσληψη σε μια ή περισσότερες Διευθύνσεις Εκπαίδευσης ή ΚΕΔΔΥ που ανήκουν στην ίδια ΠΔΕ δύναται να επικαιροποιηθεί, εφόσον ο υποψήφιος το επιθυμεί, κατά το 1ο δεκαήμερο του Ιουλίου (2-13/7) με τρόπο που θα ορίσει η κάθε ΠΔΕ. Οι αιτούντες θα πρέπει να έχουν τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα κατά την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης. Μετά το πέρας της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων δεν κατατίθενται επιπλέον δικαιολογητικά.

Η απόφαση σε ΦΕΚ

Η απόφαση στη Διαύγεια