Επιστημονική ημερίδα με θέμα «Παιδική κακοποίηση. Εντοπισμός, διαχείριση και αντιμετώπιση στο σχολικό πλαίσιο» Διοργανώνεται τη Δευτέρα 18-12-2023 από την ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας και άλλους φορείς

Έγγραφο 9491/12-12-2023 της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με την Εταιρεία Προστασίας Ανηλίκων (Ε.Π.Α.), τον Δικηγορικό Σύλλογο Κοζάνης και τον Ιατρικό Σύλλογο Κοζάνης και την υποστήριξη του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας συνδιοργανώνει Ημερίδα με θέμα «Παιδική κακοποίηση, εντοπισμός, διαχείριση και αντιμετώπιση στο σχολικό πλαίσιο» τη Δευτέρα 18-12-2023 κατά τις ώρες 09:00 – 14:00, στο Αμφιθέατρο «Κωνσταντίνος Καραμανλής» της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Ηπείρου-Δυτικής Μακεδονίας (ισόγειο, περιοχή ΖΕΠ Κοζάνης).

Σκοπός της Ημερίδας είναι η ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας σχετικά με τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση της παιδικής κακοποίησης στο πλαίσιο της σχολικής μονάδας.

Η Ημερίδα θα μεταδοθεί μέσω live streaming στο κανάλι youtube: https://www.youtube.com/@PEKTPE

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας θα συνεχίσει τη συνεργασία με εκπαιδευτικούς και κοινωνικούς εταίρους στην προσπάθεια της στοχευμένης ενημέρωσης της εκπαιδευτικής κοινότητας για ζητήματα που αφορούν τη ζωή και την ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών/μαθητριών.

Διαβάστε όλες τις λεπτομέρειες στο έγγραφο

Το πρόγραμμα και περιλήψεις των εισηγήσεων

Share and Enjoy !