Απώλεια τίτλων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης

ΥΠΑΙΘ, 116153/Γ2/17-10-2007

Απώλεια τίτλων

Με αφορμή ερωτήματα που υπεβλήθησαν στην υπηρεσία μας σχετικά με το θέμα της έκδοσης ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΩΝ ΑΠΟΛΥΣΕΩΣ ή ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ εξαιτίας της απώλειας αντίστοιχων «ΤΙΤΛΩΝ» σας πληροφορούμε τα εξής:

Μέχρι τώρα στην περίπτωση απώλειας τίτλων ίσχυε η διαδικασία χορήγησης ενόρκων βεβαιώσεων σύμφωνα με την εγκύκλιο 233.Ι./4/Γ2/1525/17-5-1984. Συμφώνως και προς την Γνωμοδότηση με αριθμ. πρωτ. 6/389/16-5-2006 του Αντιεισαγγελέα του Αρείου Πάγου, Φώτιου Μακρή, η διαδικασία που θα ακολουθείται είναι η εξής:

Όσοι απόφοιτοι απώλεσαν τον τίτλο τους και επιθυμούν να εφοδιαστούν με αποδεικτικό αντίστοιχο, αρκεί να προσκομίζουν στις σχολικές μονάδες υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986.

Η σχολική μονάδα εκδίδει το ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ή ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, με την ένδειξη:

«ΣΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΥΠ΄ΑΡΙΘ ………………………………….. ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ή ΠΤΥΧΙΟΥ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΟΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ……………………………. ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΚΤΑΤΕΘΗΚΕ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ»

Σε καμία περίπτωση δεν εκδίδεται νέο ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ, ΠΤΥΧΙΟ, ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ ή ΤΙΤΛΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ.

Σε περίπτωση που είναι αδύνατη η χορήγηση σχετικού πιστοποιητικού εκ μέρους του οικείου σχολείου λόγω αποδεδειγμένης καταστροφής των αρχείων αυτού από πυρκαγιά ή άλλη αιτία, η απόδειξη του τίτλου γίνεται με δικαστική απόφαση που εκδίδεται κατά την επ’ αναφορά διαδικασία του τοπικού πρωτοδικείου εντός της περιφέρειας της οποίας βρίσκεται ή ευρισκόταν το σχολείο, όπως αναφέρεται στον Ν5379/11 ΑΠΡ.1932

Share and Enjoy !