Φεστιβάλ Ικαρίας 2015

Έγγραφο 144895/Γ2/12-9-2014 του Υπουργείου Παιδείας

Το Φεστιβάλ Ικαρίας, μη κερδοσκοπική εταιρεία, με κύριο μέλημα την οργάνωση εκδηλώσεων στο νησί της Ικαρίας και στόχο τη διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς μας, διοργανώνει κάθε χρόνο εκδήλωση με κύριο άξονα αρχαιολογικά και μυθολογικά θέματα.

Το Φεστιβάλ Ικαρίας 2015 με θέμα «Η Μυθολογία από μαθητές για μαθητές», το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Ικαρία τον Ιούλιο του 2015, απευθύνεται σε μαθητές Γ΄ τάξης Γυμνασίου και η συμμετοχή σε αυτό είναι προαιρετική.

Στόχος του προγράμματος είναι να εξοικειωθούν οι μαθητές με τους μύθους του τόπου τους, να μπουν στη διαδικασία της έρευνας και της συστηματοποίησης μαρτυριών (αρχαίων και νεότερων) και να αναγνώσουν τους μύθους του τόπου τους  παράλληλα με την ιστορία.

Η ομάδα συμμετοχής στο διαγωνισμό δεν μπορεί να υπερβαίνει τα πέντε άτομα. Τα σχολεία, που επιθυμούν να συμμετάσχουν, πρέπει να αποστείλουν αίτηση συμμετοχής στην ηλεκτρονική διεύθυνση helaca@hol.gr έως την 30η Νοεμβρίου 2014.

Οι εργασίες που θα επιλεγούν θα παρουσιαστούν στην Αθήνα στις 25 και 26 Απριλίου 2015.

Η ομάδα των μαθητών με τον υπεύθυνο καθηγητή, της οποίας η εργασία θα αξιολογηθεί από την επιτροπή ως η καλύτερη, θα φιλοξενηθεί στην Ικαρία τον Ιούλιο του 2015. Όλα τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής θα καλυφθούν από το Φεστιβάλ Ικαρίας.

Share and Enjoy !