Χαιρετισμός του Νέου Διευθυντή ΔΙΔΕ Φλώρινας Προς τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων

Φλώρινα, 9/2/2016

Αγαπητοί Συνάδελφοι

Αυτές τις μέρες ανέλαβα τα καθήκοντα του Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφερειακής μας Ενότητας. Δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω όλους σας για την μεγάλη τιμή που μου κάνατε να σας εκπροσωπώ και να βρίσκομαι δίπλα σας σε όποιο πρόβλημα αντιμετωπίσουμε.

Με το νέο τρόπο εκλογής των Διευθυντών στις Περιφερειακές Ενότητες της χώρας, βρεθήκαμε σε σύγκρουση με κάποιους, συνοδοιπόροι με άλλους, αλλά αυτό το κεφάλαιο έκλεισε για όλους μας. Γυρίζοντας νέα σελίδα στο βιβλίο της εκπαίδευσης της περιοχής μας ελπίζω και εύχομαι να συνεργαστούμε και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλον στην κοινή μας από εδώ και πέρα πορεία, δίνοντας νέα πνοή στη λειτουργία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στη Φλώρινα.

Βασικός άξονας των προσπαθειών μας είναι το δύσκολο έργο της μόρφωσης των μαθητών με απώτερο σκοπό να αποκτήσουν τις ικανότητες εκείνες που θα τους επιτρέψουν να ανταποκριθούν και να συνεισφέρουν δημιουργικά ως ενεργά μέλη της μελλοντικής κοινωνίας. Σας καλώ δείχνοντας αγάπη και ζήλο να επενδύσουμε στην ηθική θωράκιση και την καλλιέργειά τους με δημιουργική και κριτική σκέψη, ανταποκρινόμενοι αφενός στις προσδοκίες των γονέων και αφετέρου στους στόχους της χώρας μας για ποιοτική και αναβαθμισμένη εκπαίδευση.

Κλείνοντας το σύντομο χαιρετισμό μου θα ήθελα να τονίσω πως στα επόμενα εκπαιδευτικά έτη που έχουμε μπροστά μας, ευελπιστώ να μπορέσω να δώσω λύση σε κάθε πρόβλημα, εκπαιδευτικό και διοικητικό, που θα υψωθεί μπροστά μας. Θέλω να είμαστε μαζί σε κάθε λάθος που θα γίνει, να το αναγνωρίσουμε και να το λύσουμε αλλά και να είμαι πρώτος εγώ που θα χειροκροτήσω την κάθε επιτυχία της σχολικής σας μονάδας.

Σας ευχαριστώ και θα ήθελα να τονίσω πως η Διεύθυνσή σας και το διοικητικό προσωπικό της είναι πάντα κοντά σας για οποιοδήποτε θέμα ανακύψει.

Με φιλικούς Χαιρετισμούς

Ο Δ/ντής Δ/θμιας Εκπ/σης Φλώρινας