Γιορτή Αγωγής Υγείας τον Μάιο 2015 στη Θεσσαλονίκη

Έγγραφο 8736/24-3-2015 της 3ης Υγειονομικής Περιφέρειας (Μακεδονίας)

Η «Γιορτή Αγωγής Υγείας», θα διεξαχθεί Παρασκευή 8-10 Μαΐου 2015, στον Δήμο Κορδελιού – Ευόσμου, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο, στο πάρκο, μπροστά στο Κέντρο Υγείας Αστικού Τύπου Ευόσμου.

Στο πάρκο θα αναπτυχθούν οι ομάδες των σχολείων οι οποίες καλούνται να παρουσιάσουν με όποιο τρόπο θεωρούν δόκιμο, επιδαπέδια παιχνίδια, κολάζ θεατρικά, εφημερίδες, βίντεο) τα προγράμματά τους. Στις παράλληλες εκδηλώσεις της διοργάνωσης περιλαμβάνονται θεατρική παράσταση, ημερίδα – συζήτηση για την ανάδειξη της σπουδαιότητας της συνεργασίας εκπαιδευτικών και επαγγελματιών υγείας αλλά και μουσικά μαθητικά σύνολα.

Στόχος της Γιορτής είναι να λειτουργήσει ως έναυσμα για να γίνει η Αγωγή Υγείας πιο καινοτόμα και πιο δημιουργική. Να ενεργοποιήσει εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες υγείας στην αποτελεσματικότερη συνεργασία τους και φυσικά στην πρόκληση του ενδιαφέροντος των μαθητών και την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα Αγωγής Υγείας.

Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετέχουν, παρακαλούνται να στείλουν μία μικρή περιγραφή της δράσης τους, στο …………