Προγραμματισμός και οργάνωση για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό Κατά το διδακτικό έτος 2016-2017

Εγκύκλιος 142817/Δ7 /6-9-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Σε συνέχεια της υπ’αρίθμ. 129457/Δ7/04-08-16 Υ.Α. με θέμα «Προγραμματισμός και Οργάνωση επισκέψεων Επαγγελματικού Προσανατολισμού» σας ενημερώνουμε ότι στο πλαίσιο υλοποίησης των επισκέψεων των Υπευθύνων ΣΕΠ στις σχολικές μονάδες δύνανται να αναπτυχθούν από τους υπεύθυνους Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού-ΚΕΣΥΠ ενδεικτικά οι ακόλουθες δράσεις:

Βασικός σκοπός των προτεινόμενων δράσεων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, είναι να παρακινηθούν και να βοηθηθούν οι μαθητές και οι μαθήτριες να στοχαστούν πάνω στο ατομικό τους προφίλ, τις ικανότητες και τις δεξιότητές τους, τα ενδιαφέροντα και τις προτιμήσεις τους και να συλλέξουν πληροφορίες για τις ενδεχόμενες επιλογές σπουδών και σταδιοδρομίας.

Διαβάστε την εγκύκλιο