«Η αγάπη στη χώρα των τραυμάτων»: Εικαστική έκθεση έργων των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Αμμοχωρίου

άκουσε το άρθρο

Τη Δευτέρα 15 Μαΐου, 10.00 π.μ. εγκαινιάζεται η έκθεση «Η αγάπη στη χώρα των τραυμάτων» των μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Αμμοχωρίου Φλώρινας σε συνδιοργάνωση με τον Φ.Σ.Φ. «Ο Αριστοτέλης» στην Πινακοθήκη Φλωρινιωτών Ζωγράφων του συλλόγου (www.fsfa.gr/pfz).

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Αμμοχωρίου Φλώρινας για άλλη μια φορά προσεγγίζουν εικαστικά ένα ιδιαίτερα σημαντικό και ευαίσθητο κοινωνικό πρόβλημα, την παιδική κακοποίηση.

Η έκθεση περιλαμβάνει έργα ζωγραφικά, φωτογραφίας και εγκαταστάσεις που υλοποίησαν οι μαθητές με την επιμέλεια της εικαστικού – φιλολόγου του Γυμνασίου, Βόσδου Αθηνάς, και απευθύνεται σε όλες τις σχολικές βαθμίδες και σε ενήλικες.

Η έκθεση θα διαρκέσει από τις 15 έως τις 27 Μαΐου 2017. Ώρες λειτουργίας: 11.00 – 13.30 και 18.30 – 21.00.

Επισκέψεις σχολείων ύστερα από συνεννόηση στο τηλέφωνο: 23850 36273 (γραφείο Γυμνασίου Αμμοχωρίου).

Share and Enjoy !