Πανελλήνιοι μαθητικοί διαγωνισμοί Φυσικής 2021, της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών Θα διενεργηθούν το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021

Έγγραφο Φ15/143497/Δ2/21-10-2020 του Υπουργείου Παιδείας

Το ΥΠΑΙΘ εγκρίνει

• τον 31ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γενικού Λυκείου 2021. Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές όλων των τάξεων των Γενικών Λυκείων της χώρας και
  • τον 9ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής Γυμνασίου 2021. Ο διαγωνισμός αφορά τους μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων της χώρας,

που διοργανώνει η Ένωση Ελλήνων Φυσικών (Ε.Ε.Φ.) για το σχολικό έτος 2020-2021.

• Ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου 2021 και για τις τρεις τάξεις, καθώς και ο Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γυμνασίου 2021 και για τις τρεις τάξεις, θα διενεργηθούν το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021 και ώρα 9:30 π.μ.
  • Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές θα υποβάλουν αίτηση συμμετοχής στην Ε.Ε.Φ., μέχρι την Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2021 στο email: eef.pan.diag@gmail.com

Σε περίπτωση ισχύος έκτακτων μέτρων, ο διαγωνισμός δύναται να πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως σε δύο φάσεις μέσω πλατφόρμας, στην οποία οι συμμετέχοντες μαθητές θα συνδεθούν με τη χρήση προσωπικών κωδικών. Τα θέματα της πρώτης φάσης θα είναι αποκλειστικά κλειστού τύπου και το αποτέλεσμα θα εξάγεται άμεσα. Οι πρώτοι μαθητές από κάθε τάξη θα προκριθούν στη δεύτερη και τελική φάση, για την οποία θα υπάρξει νέα ανακοίνωση, ανάλογα με τα μέτρα προστασίας που θα ισχύουν.

Επισημαίνεται ότι η μετακίνηση των μαθητών προϋποθέτει την έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων τους και θα γίνει χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο, καθώς επίσης και ότι η συμμετοχή των εκπαιδευτικών θα είναι εθελοντική και χωρίς δαπάνη για το Δημόσιο.