3ος Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Ταινιών Μικρού Μήκους Από 19 Σεπτεμβρίου 2016 έως 27 Φεβρουαρίου 2017

Έγγραφο Φ.14/2099/174186/Δ1/19-10-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείων, Δημοτικών σχολείων (όλων των τάξεων), Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών και υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να δοθεί στους μαθητές η ευκαιρία να εκφραστούν καλλιτεχνικά, να γίνουν δημιουργοί, να εξοικειωθούν με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης και να αποκτήσουν δεξιότητες οπτικοακουστικής αγωγής. Ακόμη να γίνουν κριτές, μελετητές και ερευνητές του περιβάλλοντός τους και να ευαισθητοποιηθούν ως προς την ανάγκη εξασφάλισης όρων αξιοπρεπούς διαβίωσης για όλους τους κατοίκους του πλανήτη.

Το θέμα της ταινίας μικρού μήκους είναι ελεύθερη επιλογή των δημιουργών, μαθητών και εκπαιδευτικών.

Οι κατηγορίες βράβευσης είναι:

• ταινία (μυθοπλασία, ντοκιμαντέρ, animation)
  • μουσική επένδυση ταινίας (μουσική σύνθεση ή & τραγούδι)
  • εξώφυλλο/αφίσα ταινίας

Ποιοι μπορούν να συμμετάσχουν:

Ομάδες μαθητών της πρωτοβάθμιας (νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία) και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (όλων των τάξεων). Στο διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος:

• ένα μεμονωμένο τμήμα μιας σχολικής μονάδας – μια τάξη μιας σχολικής μονάδας
  • μια ομάδα μαθητών από περισσότερα τμήματα ή τάξεις μιας σχολικής μονάδας
  • σχολικά τμήματα από διαφορετικές σχολικές μονάδες (σύμπραξη περισσότερων σχολείων)

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει αναλάβει την παιδαγωγική καθοδήγηση της μαθητικής ομάδας ένας ή περισσότεροι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας.

Το έγγραφο του ΥπΠΕΘ