Πρόγραμμα EUROSCOLA 2015-2016 Επίσκεψη μαθητών στο Στρασβούργο στις 3 Μαρτίου 2016

Εγκύκλιος 159279/Δ2/9-10-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, επιθυμώντας να δώσει στους νέους της Ευρωπαϊκής Ένωσης την ευκαιρία να γνωρίσουν το χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση, διοργανώνει στο Στρασβούργο την ημερίδα EUROSCOLA στις 03 Μαρτίου 2016. Στην ημερίδα αυτή θα συμμετάσχουν μαθητές Λυκείου από τις χώρες – μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας καλείται να εκπροσωπηθεί από είκοσι τέσσερις (24) μαθητές και δύο (02) συνοδούς καθηγητές, από τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Γρεβενών, Καστοριάς, Κοζάνης και Φλώρινας.

Η επιδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου για κάθε άτομο, θα υπολογιστεί με βάση τη χιλιομετρική απόσταση και θα ανακοινωθεί στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα διεξαχθεί διαγωνισμός για την επιλογή των μαθητών με θέμα: «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά την Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;».

Διαβάστε περισσότερα στο έγγραφο

Share and Enjoy !