2ος Πανελλήνιος Μαθητικός Λογοτεχνικός και Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός Συμμετοχές μέχρι 12 Ιανουαρίου 2018

Έγγραφο Φ15/183485/Δ2/27-10-2017 του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας εγκρίνει τον «2ο Πανελλήνιο Μαθητικό Λογοτεχνικό και Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό για μαθητές Π.Ε. και Δ.Ε. για το σχολικό έτος 2017-2018», που προκηρύσσει ο Ελληνικός Πολιτιστικός Όμιλος Κυπρίων «Ε.Π.Ο.Κ.» με θέμα: «Οι ήρωες στους αγώνες του Ελληνισμού για ελευθερία, πηγή έμπνευσης των νέων στην Ελλάδα και την Κύπρο».

Σκοπός της διενέργειας του διαγωνισμού είναι να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να εκφραστούν δημιουργικά ως προς το θέμα με όποιον τρόπο επιθυμούν. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών Δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας και αφορά σε: Α) Λογοτεχνικό Διαγωνισμό: Ποίησης, Διηγήματος, Δοκιμίου, Θεατρικού έργου, Παραμυθιού και Β) Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό: Ζωγραφικής, Video, Φωτογραφίας.

Αναλυτικές οδηγίες

Share and Enjoy !