4ος Μαθητικός Διαγωνισμός School Lab 2015

Έγγραφο 12774/Δ2/23-1-2015 του Υπουργείου Παιδείας

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, το Βρετανικό Συμβούλιο και η Science Communication (SciCo) συνδιοργανώνουν στο πλαίσιο του διαδραστικού προγράμματος School Lab του Βρετανικού Συμβουλίου τον 4ο Μαθητικό Διαγωνισμό βίντεο.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/ μαθήτριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του Δημοτικού σχολείου και όλων των τάξεων του Γυμνασίου, δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων της χώρας. Η διάρκεια του προγράμματος θα είναι από Δευτέρα 26 Ιανουαρίου έως Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015, τελική προθεσμία υποβολής των βίντεο.

Τι είναι το School Lab;

Το School Lab είναι μια πρωτότυπη διαδικτυακή πλατφόρμα δημιουργίας και ανταλλαγής ιδεών για την επιστήμη στην οποία συμμετέχουν από κοινού μαθητές, εκπαιδευτικοί και ερευνητές!

Στο School Lab λαμβάνουν μέρος μαθητές από Ε’ Δημοτικού έως και Γ’ Γυμνασίου. Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες 2-5 ατόμων κι επιλέγουν ένα οποιοδήποτε επιστημονικό θέμα που τους ελκύει, μέσα από τις θεματικές ενότητες του προγράμματος. Στη συνέχεια, πρέπει να ψάξουν και να μάθουν περισσότερα πάνω σε αυτό και να το παρουσιάσουν σε ένα βίντεο διάρκειας 3-5 λεπτών. Το βίντεο, που θα απευθύνεται στο ευρύ κοινό, θα πρέπει να είναι πρωτότυπο και διασκεδαστικό, ενώ ταυτόχρονα να επικοινωνεί το θέμα του με απλό και εύληπτο τρόπο. Οι μαθητές καθοδηγούνται από μία ομάδα μεντόρων, ενώ τα καλύτερα βίντεο θα κερδίζουν βραβεία και πολλά δώρα!

Περισσότερες λεπτομέρειες

Share and Enjoy !