Πρόγραμμα «Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» για τους μαθητές Λυκείων Δηλώσεις συμμετοχής των σχολείων μέχρι 20 Οκτωβρίου 2018

Έγγραφο 162240/Δ2/1-10-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα σε συνεργασία με το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών μέσων της Διεύθυνσης Υποστήριξης Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και με την υποστήριξη της Βουλής των Ελλήνων διοργανώνουν το πρόγραμμα «Σχολικοί Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» (European Parliament School Ambassadors Program) για τα σχολικά έτη 2018-2019, 2019-2020.

Κύριος στόχος του εν λόγω προγράμματος είναι η προώθηση των Ευρωπαϊκών αξιών και ιδιαίτερα της πολιτικής – κοινοβουλευτικής δημοκρατίας, μέσω της καλύτερης γνώσης και κατανόησης από τους μαθητές-μελλοντικούς νέους πολίτες, της λειτουργίας των Ευρωπαϊκών θεσμών και ιδιαίτερα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Παράλληλα, το πρόγραμμα αποσκοπεί στην καλύτερη ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των νέων, μέσω της εκπαίδευσης, όσον αφορά τα δικαιώματα των ευρωπαίων πολιτών και τις δυνατότητες για ενεργότερη συμμετοχή τους στο δημοκρατικό γίγνεσθαι στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές των τριών τάξεων του Λυκείου και επιδιώκει τη δημιουργία ενός δικτύου καθηγητών-«πρέσβεων του ΕΚ» (Senior Ambassadors) και αντιστοίχως ενός δικτύου μαθητών – «πρέσβεων του ΕΚ» (Junior Ambassadors). Συμμετοχή μπορούν να δηλώσουν ένας εκπαιδευτικός και ένας μαθητής ή δύο εκπαιδευτικοί και δύο μαθητές ανά τάξη και ανά Λύκειο. (Συνολικά τρεις εκπαιδευτικοί και τρεις μαθητές ή έξι εκπαιδευτικοί και έξι μαθητές ανά Λύκειο κατ’ ανώτατο όριο.) Είναι υποχρεωτική η συμμετοχή και από τις τρεις τάξεις κάθε Λυκείου. Τα σχολεία, οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές θα πρέπει να αναπτύξουν δράσεις και πρωτοβουλίες διαλόγου για ευρωπαϊκά θέματα, όπως για παράδειγμα « 9η Μαΐου – Ημέρα της Ευρώπης», συμμετοχή των νέων στη δημοκρατική διαδικασία για μια καλύτερη Ευρώπη, ισότητα των φύλων, ανεκτικότητα στη διαφορετικότητα κ.ά.

Στο πλαίσιο του προγράμματος θα πραγματοποιηθούν επιμορφωτικές ημερίδες.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Για να έχουν δικαίωμα συμμετοχής, οι υποψήφιοι καθηγητές-«πρέσβεις του ΕΚ» πρέπει να πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

• Να είναι εν ενεργεία εκπαιδευτικοί στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση, σε δημόσιο ή ιδιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα, κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019 και να ασκούν διδακτικό ή διοικητικό έργο σε Σχολείο εντός της Ελληνικής Επικράτειας.
  • Να διαθέτουν ικανοποιητική γνώση μίας τουλάχιστον από τις ακόλουθες σύγχρονες γλώσσες: αγγλικά, γερμανικά, γαλλικά, ισπανικά ή άλλη ευρωπαϊκή πλην της μητρικής τους.
  • Να διαθέτουν ικανοποιητική τεχνολογική εξοικείωση (πχ σε windows/mac, internet, ανάπτυξη εφαρμογών, social networks, κοκ).
  • Να είναι υπήκοοι οποιασδήποτε χώρας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
  • Να υποβάλουν Αίτηση Συμμετοχής στο πρόγραμμα σύμφωνα με τους όρους και τις προδιαγραφές εντός του χρονικού ορίου που ορίζεται στην προκήρυξη / πρόσκληση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στο πρόγραμμα.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Η αξιολόγηση των αιτήσεων συμμετοχής και η τελική επιλογή των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν στο πρόγραμμα θα γίνει από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα σύμφωνα με τα παρακάτω κριτήρια:

• Ευρωπαϊκός Προσανατολισμός: συμμετοχή σε ευρωπαϊκά προγράμματα, ενδιαφέρον για κοινή οργάνωση, σχεδιασμό και υλοποίηση δράσεων και πρωτοβουλιών σχετικών με την Ε.Ε και ιδιαίτερα σχετικά με το ρόλο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
  • Προηγούμενη εμπειρία σε θέματα Ευρωπαϊκής Ένωσης και/ή Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
  • Διδακτική Εμπειρία και Επάρκεια: εμπειρία στις τάξεις σχολείου Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Πρωτοβουλίες και παρεμβάσεις για βελτίωση της διδακτικής διαδικασίας, όπως υιοθέτηση νέων τεχνολογιών, προώθηση κριτικής σκέψης, συμμετοχική διδασκαλία, κ.α.
  • Επιστημονική και Επαγγελματική Κατάρτιση, άλλες δεξιότητες: επιπλέον τίτλοι σπουδών (πέρα από το βασικό για το διορισμό), πιστοποιήσεις γλωσσών και Η/Υ, συμμετοχή σε επιμορφώσεις, δημοσιεύσεις.
  • Κοινωνική Δράση: συμμετοχή σε ΜΚΟ, κοινωνικούς φορείς, ιδρύματα, ινστιτούτα ή άλλες εθελοντικές δράσεις της κοινωνίας των πολιτών.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Παρακαλούμε τα ενδιαφερόμενα σχολεία για το σχολικό έτος 2018-2019 να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική διεύθυνση EPathinai@europarl.europa.eu με κοινοποίηση: edutv@minedu.gov.gr έως 20 Οκτωβρίου 2018.

Η δήλωση θα περιέχει το συγκεντρωτικό κατάλογο ονομάτων των 6 ή 12 εκπαιδευτικών και μαθητών ανά τάξη και σύντομη περιγραφή των εκπαιδευτικών δράσεων του σχολείου.

Για περισσότερες πληροφορίες οι σχολικές μονάδες μπορούν να απευθύνονται:

{……}

Περισσότερες πληροφορίες από το site του Προγράμματος