Υγειονομικοί έλεγχοι στα σχολεία όλων των βαθμίδων για το σχολικό έτος 2016-2017

άκουσε το άρθρο

Εγκύκλιος Γ1β/Γ.Π/οίκ.70288/22-9-2016 (ΑΔΑ:7ΔΥ6465ΦΥΟ-ΕΡΜ) του Υπουργείου Υγείας

Με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, σας υπενθυμίζουμε την ανάγκη για τη διενέργεια υγειονομικών ελέγχων, σύμφωνα με την ανωτέρω σχετική νομοθεσία, στα σχολεία ημερήσια και νυχτερινά, όλων των βαθμίδων και όλων των κατηγοριών, ιδιωτικών και δημόσιων και στους βρεφικούς, βρεφονηπιακούς-παιδικούς σταθμούς, δημόσιους και ιδιωτικούς, που βρίσκονται στην περιοχή αρμοδιότητάς σας.

Σκοπός των υγειονομικών ελέγχων είναι η τήρηση των κανόνων υγιεινής στους κύριους, βοηθητικούς και κοινόχρηστους χώρους των σχολείων και των βρεφικών, βρεφονηπιακών – παιδικών σταθμών.

Έμφαση πρέπει να δοθεί στην εφαρμογή των υγειονομικών διατάξεων σχετικά με τους όρους και τις προϋποθέσεις διασφάλισης των συστημάτων ύδρευσης, αποχέτευσης και διαχείρισης των απορριμμάτων, ούτως ώστε να αποφεύγεται η δημιουργία ανθυγιεινών εστιών και να προστατεύεται η Δημόσια Υγεία.

Ιδιαίτερη προσοχή πρέπει να δοθεί στα κυλικεία των σχολείων, στις καντίνες (σταθερές) και τους χώρους εστίασης εντός των σχολείων, προκειμένου να διαπιστωθεί η τήρηση των όρων και των προϋποθέσεων των σχετικών Υγειονομικών Διατάξεων και να εξετάζεται αν τα προσφερόμενα είδη είναι αυτά που καθορίζονται στις (α) & (β) σχετικές Υγειονομικές Διατάξεις.

Κρίνεται σκόπιμο, οι ανωτέρω υγειονομικοί έλεγχοι, να διεξάγονται επίσης και στις επιχειρήσεις τροφίμων και ποτών, που λειτουργούν γύρω και σε μικρή απόσταση από τα σχολικά συγκροτήματα.

Τονίζεται ότι, περιοδικοί έλεγχοι θα γίνονται καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους με πνεύμα συνεργασίας και σεβασμού, με στόχο τη διασφάλιση της υγείας του σχολικού πληθυσμού, σύμφωνα πάντα με την ισχύουσα υγειονομική νομοθεσία.

Επίσης σας εφιστούμε την προσοχή στην αυστηρή εφαρμογή της απαγόρευσης του καπνίσματος στις σχολικές εγκαταστάσεις.

Παρακαλούμε τα αποτελέσματα των ελέγχων των χώρων (κύριων, βοηθητικών και κοινόχρηστων) των σχολικών εγκαταστάσεων και ειδικότερα των σχολικών κυλικείων, καντινών και των χώρων εστίασης, να αποστέλλονται στην Υπηρεσία μας.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Σχετικά

α) Η Υγειονομική Διάταξη με αριθμ. Πρωτ.Υ1γ/Γ.Π./οίκ. 81025/27-8-2013 (ΦΕΚ 2135/τ.Β’/29-8-2013 με ΑΔΑ:ΒΛ94Θ-83Λ Υγειονομική Διάταξη «Κανόνες υγιεινής σχολικών κυλικείων, καντινών (σταθερών), χώρων εστίασης εντός των σχολείων και καθορισμός των προϊόντων που διατίθενται από αυτά εντός δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης»

β) Η Υγειονομική Διάταξη με αριθμ. Πρωτ. Υ1γ/Γ.Π./οίκ.96605 από 17/10/2013 (ΦΕΚ 2800/τ.Β’/4-11-2013) «Τροποποίηση και συμπλήρωση της υπ’ αριθμ. Πρωτ. Υ1γ/Γ.Π./οίκ. 81025/27-8-2013 (ΦΕΚ 2135/τ.Β’/29-8-2013 με ΑΔΑ:ΒΛ94Θ-83Λ «Κανόνες υγιεινής σχολικών κυλικείων, καντινών (σταθερών), χώρων εστίασης εντός των σχολείων και καθορισμός των προϊόντων που διατίθενται από αυτά εντός δημοσίων και ιδιωτικών σχολείων πρωτοβάθμιας & δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης»