Ξεκινούν οι διαδικασίες έκδοσης τοπικών προσκλήσεων για προσλήψεις αναπληρωτών ΠΕ25 και ΕΒΠ Η κατανομή των προσλήψεων ανά ΠΔΕ

Εγκύκλιος 6961/Ε4/20-01-2022 του Υπουργείου Παιδείας

Στο άρθρο 126 του ν. 4876/2021 (251 Α΄), «Τοπική πρόσκληση για την πρόσληψη προσωρινών αναπληρωτών μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ» αναφέρονται τα εξής:

1. Ειδικά για το σχολικό έτος 2021-2022, στις περιπτώσεις μη κάλυψης των λειτουργικών αναγκών για θέσεις ΠΕ25-Σχολικών Νοσηλευτών και ΔΕ01-Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, λόγω εξάντλησης των υποψηφίων από τους αξιολογικούς πίνακες του Ανώτατου Συμβουλίου Επιλογής Προσωπικού (ΑΣΕΠ) του άρθρου 56 του ν. 4589/2019 (Α’ 13), μετά και από την ενεργοποίηση του άρθρου 86 του ν. 4547/2018 (Α’ 102), οι οικείοι Περιφερειακοί Διευθυντές Εκπαίδευσης δύνανται να εκδίδουν τοπική πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πρόσληψη αναπληρωτών πλήρους ή μειωμένου ωραρίου με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου έως τη λήξη του διδακτικού έτους.
  2. Η πρόσκληση της παρ. 1 αναρτάται στην ιστοσελίδα της οικείας Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και στο πρόγραμμα Διαύγεια, κοινοποιείται στο Αυτοτελές Τμήμα Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και το ΑΣΕΠ και περιλαμβάνει κατ’ ελάχιστον τις προκηρυσσόμενες θέσεις ανά σχολική μονάδα και κλάδο, τη διαδικασία και την προθεσμία υποβολής των αιτήσεων.
  3. Στη διαδικασία υποβολής αιτήσεων δύναται να συμμετέχουν υποψήφιοι, οι οποίοι διαθέτουν τα τυπικά προσόντα ένταξης στον οικείο κλάδο. Οι υποψήφιοι κατατάσσονται σε αξιολογικούς πίνακες επιλογής με βάση τον βαθμό του πτυχίου τους. Σε περίπτωση ισοβαθμίας των τίτλων σπουδών, προηγούνται οι έχοντες τον παλαιότερο τίτλο. Κατά την επιλογή των ΠΕ25 Σχολικών Νοσηλευτών προτάσσονται όσοι υποψήφιοι διαθέτουν παιδαγωγική και διδακτική επάρκεια. Η αίτηση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (Α’ 75) για τα στοιχεία που διαλαμβάνονται σε αυτήν. Οι αξιολογικοί πίνακες ισχύουν έως τη λήξη του τρέχοντος διδακτικού έτους. Κατά την υποβολή των αιτήσεων οι υποψήφιοι βεβαιώνουν ότι δεν εμπίπτουν στην παρ. 5Α του άρθρου 62 και στην παρ. 5Α του άρθρου 63 του ν. 4589/2019.
  4. Οι αξιολογικοί πίνακες κατάταξης καταρτίζονται και κυρώνονται από τον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης, αναρτώνται στην ιστοσελίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και υποβάλλονται για έλεγχο νομιμότητας στο ΑΣΕΠ εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών από την ανάρτησή τους. Κατά των πινάκων κατάταξης οι υποψήφιοι δικαιούνται να ασκήσουν ένσταση ενώπιον του ΑΣΕΠ μέσα σε αποκλειστική προθεσμία τριών (3) ημερών, η οποία αρχίζει από την επομένη της ανάρτησής τους. Το ΑΣΕΠ ασκεί αυτεπάγγελτο έλεγχο νομιμότητας των πινάκων εντός αποκλειστικής προθεσμίας δέκα (10) εργάσιμων ημερών, η οποία αρχίζει από την επομένη της υποβολής των πινάκων σε αυτό. Αποφαίνεται, δε, επί των ενστάσεων που υποβάλλουν οι υποψήφιοι εντός αποκλειστικής προθεσμίας δέκα (10) εργάσιμων ημερών από την επομένη που περιέρχονται σε αυτό.
  5. Ο οικείος Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης προσλαμβάνει τους αναπληρωτές με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου πλήρους ή μειωμένου ωραρίου, σύμφωνα με τις πιστώσεις που διατίθενται από το Αυτοτελές Τμήμα Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.
  6. Οι προσλήψεις πραγματοποιούνται αμέσως μετά την ανάρτηση των αξιολογικών πινάκων κατάταξης των υποψηφίων, χωρίς να αναμένεται ο αυτεπάγγελτος ή κατ’ ένσταση έλεγχος του ΑΣΕΠ. Τυχόν αναμόρφωση των πινάκων από το ΑΣΕΠ που συνεπάγεται ανακατάταξη των υποψηφίων εκτελείται υποχρεωτικά από τον οικείο Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης και οι μη δικαιούμενοι να προσληφθούν βάσει της νέας κατάταξης απολύονται. Οι απολυόμενοι λαμβάνουν τις αποδοχές που προβλέπονται για την απασχόλησή τους έως την ημέρα της απόλυσης, χωρίς οποιαδήποτε αποζημίωση από την αιτία αυτή.
  7. Η προϋπηρεσία που αποκτήθηκε με την ως άνω διαδικασία δεν προσμετράται στη διαδικασία κατάταξης με σειρά προτεραιότητας που προκηρύσσει και διενεργεί το ΑΣΕΠ σε εφαρμογή των διατάξεων που ισχύουν κάθε φορά.

Σύμφωνα με τα ανωτέρω καλούνται οι Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης (ΠΔΕ) να προβούν στην έκδοση σχετικής τοπικής πρόσκλησης υποψηφίων μελών ΕΒΠ και ΠΕ25 για τις θέσεις που δεν κατέστη εφικτό να καλυφθούν με την αριθ. πρωτ. 160549/Ε4/8-12-2021 (ΑΔΑ: Ψ8Γ746ΜΤΛΗ-5ΥΣ) ειδική πρόσκληση.

Οι θέσεις που θα προκηρυχθούν ανά ΠΔΕ είναι οι εξής :

Διαβάστε ολόκληρη την εγκύκλιο με οδηγίες προς τις ΠΔΕ

Επισήμανση: Η προϋπηρεσία που αποκτάται με την ως άνω διαδικασία δεν προσμετράται στη διαδικασία κατάταξης με σειρά προτεραιότητας που προκηρύσσει και διενεργεί το ΑΣΕΠ σε εφαρμογή των κείμενων διατάξεων.