Βράβευση αριστούχων τελειόφοιτων μαθητών Λυκείων από τη Eurobank 2018 Ποιους μαθητές αφορά και ποιες είναι οι προϋποθέσεις

Έγγραφο Φ8.1/100318/Δ2/18-6-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Ο Τραπεζικός Όμιλος Eurobank Ergasias Α.Ε, στο πλαίσιο της κοινωνικής του δράσης στον τομέα της Παιδείας, καθιέρωσε από το 2003 σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων το πρόγραμμα με τίτλο «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».

Σύμφωνα με το πρόγραμμα αυτό, το 2018 θα βραβευθεί με χρηματικό έπαθλο 800 ευρώ ο μαθητής κάθε Γενικού και Επαγγελματικού Λυκείου της χώρας, ο οποίος φοίτησε κατά το τρέχον σχολικό έτος στην τελευταία τάξη και πληροί τις ακόλουθες προϋποθέσεις, με τη σειρά:

1η προϋπόθεση:
Φοίτησε κατά το σχολικό έτος 2017-2018 και πήρε άριστα στο απολυτήριο, δηλαδή έχει βαθμό απολυτηρίου 18,1 και άνω (ΓΕΛ: αρθ. 5 του ΠΔ 46/2016, Α΄ 74 – ΕΠΑΛ: αρθ. 5 του ΠΔ 40/2018, Α΄ 76).

2η προϋπόθεση:
Συγκέντρωσε τον υψηλότερο αριθμό μορίων στις Πανελλήνιες Εξετάσεις στο σχολείο του, ο οποίος όμως θα πρέπει είναι από 18.000 μόρια και άνω.
Στην περίπτωση που στη βεβαίωση συμμετοχής αναγράφονται 2 αριθμοί μορίων, ισχύ θα έχει ο υψηλότερος αριθμός.
Σημειώνεται ότι ο αριθμός μορίων πρέπει να αφορά στα κύρια μαθήματα στα οποία εξετάζονται όλοι οι μαθητές. Ο αριθμός μορίων των ειδικών μαθημάτων δεν λαμβάνεται υπόψη.

{……}

Share and Enjoy !