Τηλεδιασκέψεις σε Σχολεία της ΔΙΔΕ Φλώρινας με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
Φλώρινα, 20.3.2013
Tηλέφωνο : 23850-54576
Πληροφορίες : : Άννα Μπαφίτη, ssneonflo@dide.flo.sch.gr

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Τηλεδιασκέψεις σε  σχολεία με τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Πρόγραμμα τηλεδιασκέψεων με  την Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος υλοποιείται σε σχολεία του νομού από το Νοέμβριο του 2012 έως σήμερα, μετά από αίτημα του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων  της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας. Οι δράσεις περιλαμβάνουν ενημερωτική παρουσίαση για την ασφαλή πλοήγηση και στη συνέχεια συζήτηση των μαθητών με τον επικεφαλής της Υποδιεύθυνσης, κ. Σφακιανάκη, ο οποίος με το γνωστό σαφή και άμεσο λόγο που χρησιμοποιεί, τους κατατοπίζει αναλυτικότερα σε θέματα χρήσης του διαδικτύου, ώστε να αξιοποιήσουν τις εξαιρετικές δυνατότητες που αυτό τους παρέχει, αποφεύγοντας ταυτόχρονα τους κινδύνους της εξαπάτησης, της κατάχρησης  των προσωπικών τους δεδομένων και του διαδικτυακού εκφοβισμού. Ευχαριστούμε θερμά την Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για τις καίριες δράσεις της στους τομείς της πρόληψης και της αντιμετώπισης των διαδικτυακών κινδύνων. Τα σχολεία που συμμετέχουν  στο πρόγραμμα είναι τα Γυμνάσια: 1ο Φλώρινας, 3ο Φλώρινας, Αετού, Βεύης, Μελίτης και  το Μουσικό Σχολείο  Αμυνταίου. Στη φωτογραφία, η πρόσφατη τηλεδιάσκεψη στο 3ο Γυμνάσιο Φλώρινας.

Η υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Φλώρινας, Άννα Μπαφίτη

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης,  Ιωάννης Τζώτζης