Θεσμοθέτηση Ημέρας Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Απόφαση 129457/Δ7/4-8-2016 του Υπουργείου Παιδείας

Θεσμοθετείται η Ημέρα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού για τα τμήματα της Γ’ τάξης Γυμνασίου με σκοπό την παροχή έγκυρης και έγκαιρης πληροφόρησης και συμβουλευτικής στήριξης των μαθητών και των μαθητριών, σχετικά με τις επιλογές και τις διεξόδους που έχουν μετά το Γυμνάσιο.

Για τον λόγο αυτό οι Υπεύθυνοι ΣΕΠ των ΚΕΣΥΠ θα πρέπει να καταρτίζουν σχετικό αναλυτικό ημερολόγιο πρόγραμμα επισκέψεων στις σχολικές μονάδες και να το θέτουν προς έγκριση στους αντίστοιχους συλλόγους διδασκόντων. Σε περίπτωση ανυπέρβλητου κωλύματος κάποιας σχολικής μονάδας, η επίσκεψη σ’ αυτήν αναπρογραμματίζεται.

Ο συνολικός προτεινόμενος προγραμματισμός να προωθείται στις σχολικές μονάδες μέσω των αντιστοίχων Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατά την έναρξη του σχολικού έτους, ώστε οι επισκέψεις αυτές να συμπεριλαμβάνονται στις ετήσιες σχολικές δραστηριότητες των σχολικών μονάδων.

Διαβάστε την ΥΑ

Enter Captcha Here :

Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας - Υποβολή αποκλειστικά ηλεκτρονικών αιτήσεων από την Τετάρτη 05 Μαΐου 2021 έως και την Τρίτη 11 Μαΐου 2021 και ώρα 15:00(Διαβάστε περισσότερα)
+ +