«Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Οπτικοακουστικής Δημιουργίας

Έγγραφο Φ.14/ΦΜ/154440/163695/Δ1/2-10-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της ΕΡΤ ΑΕ διοργανώνουν τον Διεθνή Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής Δημιουργίας «Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ» για τους μαθητές όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων της Ελλάδας και της Ομογένειας, δημόσιων και ιδιωτικών.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η αξιοποίηση και χρήση των οπτικοακουστικών τεκμηρίων του Αρχείου της ΕΡΤ στη δημιουργία μαθητικών ταινιών μικρού μήκους ώστε να αναδειχθεί η οπτικοακουστική μας κληρονομιά με τη ματιά των νεότερων γενεών.

{……}

Επιπλέον, επιμέρους στόχοι του διαγωνισμού είναι:

• Η επαφή/γνωριμία/εμβάθυνση γνώσεων/ με πτυχές της ελληνικής Ιστορίας, το Θέατρο, τη Λογοτεχνία, Πολιτιστικά Δρώμενα, τη Φιλοσοφία, τις Επιστήμες.
  • Η ανακάλυψη πολιτιστικών στοιχείων και παραδόσεων μιας άλλης εποχής, σύγκριση με το σήμερα.
  • Η διαμόρφωση ερευνητικού πνεύματος.
  • Η εξοικείωση με τη «γλώσσα» της κινηματογραφικής αφήγησης,
  • Η ενίσχυση της φαντασίας, αυτενέργειας, πρωτοβουλίας για καλλιτεχνική έκφραση και της πηγαίας δημιουργικότητας
  • Η ομαδική εργασία των μαθητών προκειμένου να καλλιεργηθεί το συνεργατικό και συλλογικό πνεύμα.
  • Η απόκτηση ψηφιακών δεξιοτήτων, ο ψηφιακός γραμματισμός
  • Η καλλιέργεια της διαθεματικότητας και της διεπιστημονικότητας μέσα από την υλοποίηση μαθητικών ψηφιακών έργων.

Καλούμε τους μαθητές και τις μαθήτριες, με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους, να δημιουργήσουν σε μια από τις πιο κάτω κατηγορίες, αξιοποιώντας επιλεγμένα τεκμήρια από το Αρχείο της ΕΡΤ:

• Ταινία μέγιστης διάρκειας 30 λεπτών
  • Ταινία μικρού μήκους (μέγιστης διάρκειας 5 λεπτών)

Το σχολικό έτος 2018-2019, οι θεματικές θα είναι:

• Επέτειοι 28/10, 25/3, 17/11
  • Περιβάλλον
  • Μετανάστευση – Προσφυγικό
  • Ισότητα

{……}

Η εκδήλωση ενδιαφέροντος θα γίνει μέσω φόρμας συμμετοχής στον δικτυακό τόπο μαθητικής δημιουργίας www.i-create.gr.

Ως καταληκτική ημερομηνία υποβολής για τα παραδοτέα ορίζεται η 10-4-2019.

Πληροφορίες αναφορικά με ειδικότερες προδιαγραφές για τη δημιουργία video θα βρείτε στον δικτυακό τόπο www.i-create.gr.

Επιπλέον πληροφορίες

Share and Enjoy !