άκουσε το άρθρο

Η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων κατά τη διάρκεια συνέντευξης τύπου ανακοίνωσε ότι, κατόπιν θετικής εισήγησης της Επιτροπής των Ειδικών, τη Δευτέρα 10 Μαΐου 2021, το κουδούνι θα χτυπήσει και πάλι σε Νηπιαγωγεία, Δημοτικά και Γυμνάσια, ενώ θα συνεχιστεί και η δια ζώσης λειτουργία όλων των Λυκείων. Η προσέλευση των μαθητών στις τάξεις τους θα γίνεται με δωρεάν self-test δύο (2) φορές την εβδομάδα, ενώ το ίδιο θα ισχύει για εκπαιδευτικούς και όλο το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό των σχολείων.

Μετά από εισήγηση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, δεν θα πραγματοποιηθούν φέτος (2020-2021) οι προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις, αφενός λόγω της γενικευμένης πίεσης που υφίστανται τα παιδιά εξαιτίας της πανδημίας, αφετέρου για να δοθεί η δυνατότητα δια ζώσης εμβάθυνσης της ύλης, καθώς και η δυνατότητα διάδρασης μαθητών και εκπαιδευτικών. Ο βαθμός ετήσιας επίδοσης κάθε μαθητή θα προκύψει από το μέσο όρο των βαθμών α’ και β’ τετραμήνου.

Το σχολικό έτος για τα Νηπιαγωγεία και τα Δημοτικά παρατείνεται έως και την Παρασκευή 25 Ιουνίου 2021, ενώ για τα Γυμνάσια και τα Λύκεια έως και την Παρασκευή 11 Ιουνίου 2021.

Οι Πανελλαδικές εξετάσεις θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 14 Ιουνίου 2021 για τα Γενικά Λύκεια και την Τρίτη 15 Ιουνίου 2021 για τα Επαγγελματικά Λύκεια.

Μετά τις 20 Μαΐου 2021 δίνεται η δυνατότητα έναρξης των κατατακτήριων εξετάσεων στα Πανεπιστήμια.

Πηγή : Υπουργείο Παιδείας

Share and Enjoy !