Συμμετοχή Σχολικών Θεατρικών Ομάδων στο 3ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος – Αρχαία Μεσσήνη 2014

άκουσε το άρθρο

Το Ν.Π.Δ.Δ. «Αρχαία Μεσσήνη» του Δήμου Μεσσήνης διοργανώνει από 31 Μαρτίου έως 10 Απριλίου 2014 το 3ο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος στο Εκκλησιαστήριο της Αρχαίας Μεσσήνης.
Το Φεστιβάλ επικεντρώνεται στην παρουσίαση έργων αρχαίου ελληνικού ή λατινικού δράματος (τραγωδίας ή κωμωδίας), δεν έχει διαγωνιστικό χαρακτήρα και σκοπός του είναι η ουσιαστική – βιωματική επαφή των νέων με το αρχαίο δράμα και με την πολιτιστική κληρονομιά.
Δικαίωμα συμμετοχής στο Φεστιβάλ έχουν αποκλειστικά οι θεατρικές ομάδες των σχολείων Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης της Ελλάδας καθώς και οι νεανικές ερασιτεχνικές θεατρικές ομάδες σχολείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης , κολλεγίων και πανεπιστημίων άλλων κρατών. Τα μέλη των θεατρικών ομάδων από την Ελλάδα και τα άλλα κράτη πρέπει να είναι αποκλειστικά μαθητές ή νεαροί σπουδαστές. Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών ή σπουδαστών δεν πρέπει να ξεπερνά τα 20 άτομα. Κάθε ομάδα από την Ελλάδα θα συνοδεύεται από ανάλογο αριθμό εκπαιδευτικών, όπως αυτός ορίζεται από την σχετική νομοθεσία (ΥΑ 129287/Γ2/10-11-2011, ΦΕΚ 2769/Β/2011,  Κεφ. Β΄). Κάθε ομάδα από άλλα κράτη θα συνοδεύεται από έναν (1) έως το πολύ δύο (2) εκπαιδευτικούς ή συνοδούς. Οι θεατρικές ομάδες που επιθυμούν να λάβουν μέρος στο Φεστιβάλ πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι 22 Νοεμβρίου 2013. Για το σκοπό αυτό πρέπει: α) να υποβάλλουν συμπληρωμένα τα τρία συνημμένα έντυπα (Αίτηση Συμμετοχής, Βεβαίωση και Βασικές πληροφορίες για το έργο), β) να στείλουν το κείμενο του έργου που θα παρουσιάσουν, είτε αυτό είναι το πρωτότυπο είτε η διασκευή του και γ) να στείλουν μία φωτογραφία της θεατρικής ομάδας και των συντελεστών της.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες

Share and Enjoy !