Στοιχεία σχετικά με τη διενέργεια αυτοδιαγνωστικών τεστ Covid-19 και τις απουσίες των μαθητών Ενημέρωση των σχολείων όταν το αποτέλεσμα είναι θετικό

Έγγραφο 43275/ΓΔ4/14-04-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Σε συνέχεια της υπ’ αρ. 41224/ΓΔ4/10-04-2021 εγκυκλίου, καλούνται οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων (ΓΕΛ) και Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), καθώς, των Λυκειακών Τάξεων των Γυμνασίων με Λυκειακές Τάξεις και των Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής όπως ζητήσουν από τους γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών και τους ενήλικους μαθητές να τους ενημερώνουν με κάθε πρόσφορο μέσο σε περίπτωση που το αποτέλεσμα της αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου, που έχουν υποβληθεί οι μαθητές, είναι θετικό.

Οι Διευθυντές με την σειρά τους προτρέπουν τους γονείς/κηδεμόνες ή τους ενήλικους μαθητές να ακολουθήσουν την προβλεπόμενη διαδικασία, όπως εκείνη περιγράφεται στην προαναφερθείσα εγκύκλιο, την πραγματοποίηση δηλαδή επαναληπτικού ελέγχου από δημόσια δομή προς επιβεβαίωση.

Σε περίπτωση που ο Διευθυντής δεν ενημερωθεί σχετικά με το αποτέλεσμα της αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου ή του επαναληπτικού ελέγχου που έχει υποβληθεί ο μαθητής και διαπιστώσει την απουσία του από την σχολική μονάδα, υποχρεούται αρχικά να επικοινωνεί με τους γονείς/κηδεμόνες τους ή τους ενήλικους μαθητές για να λάβει γνώση του λόγου της απουσίας των μαθητών και ύστερα να τους καταχωρεί απουσίες.

Επίσης, οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων δύο φορές την εβδομάδα, ήτοι κάθε Τρίτη και Παρασκευή, υποχρεούνται να καταχωρούν σε πίνακα excel τα συνολικά αποτελέσματα της αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας αυτοελέγχου (self-tests) για τους μαθητές και τους Εκπαιδευτικούς που παρέχουν έργο στις σχολικές μονάδες και το Λοιπό Προσωπικό και να τα διαβιβάζουν αυθημερόν στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, οι οποίες αφού τα ομαδοποιήσουν σε πίνακα excel τα αποστέλλουν στους ΠΔΕ και εκείνοι με την σειρά τους τα αποστέλλουν ομαδοποιημένα στην ΓΓΑΒΕΕΑ.

Για τους Εκπαιδευτικούς που υπηρετούν σε περισσότερες από μια σχολικές μονάδες τα αποτελέσματα δηλώνονται από τη σχολική μονάδα που υπηρετούν τις περισσότερες ώρες κατά τις ημέρες Δευτέρα και Πέμπτη αντίστοιχα.

Τέλος παρακαλούνται οι Διευθυντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν τους δικαιούχους των αυτοδιαγνωστικών τεστ, σύμφωνα με την υπ’ αρ. 41224/ΓΔ4/10-04-2021 εγκύκλιο, πως διατίθενται ήδη δωρεάν στα φαρμακεία τα επόμενα αυτοδιαγνωστικά τεστ τα οποία καλούνται να παραλάβουν, προκειμένου να υποβληθούν σε διαδικασία αυτοελέγχου για την Πέμπτη και την Δευτέρα.