Έγγραφο 164771/ΓΔ4/16-12-2021 του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας εγκρίνει για το σχολικό έτος 2021-2022 την αξιοποίηση του διεθνούς εκπαιδευτικού υλικού/προγράμματος της La Fabbrica S.p.A./Educational Communication Agency με τίτλο «Smashed».

Το εν λόγω εκπαιδευτικό υλικό/πρόγραμμα είναι ένα εκπαιδευτικό έργο – μία ηλεκτρονική πλατφόρμα με εκπαιδευτικό υλικό διαθέσιμο στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές – αφιερωμένο σε νέους μεταξύ 13 και 18 ετών για την καταπολέμηση της χρήσης και της κατάχρησης αλκοόλ και την προώθηση της ανάπτυξης μεγαλύτερης ευαισθητοποίησης σχετικά με το θέμα στις νέες γενιές.

Το πρόγραμμα στο παρελθόν συνδύαζε ζωντανές θεατρικές παραστάσεις με διαδραστικά εργαστήρια και υποστηριζόταν από το διδακτικό προσωπικό και ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο αξιολόγησης. Από το 2021-2022 το εκπαιδευτικό υλικό/πρόγραμμα Smashed είναι πλέον διαθέσιμο πλήρως διαδικτυακά ως κινηματογραφικό ταξίδι ηλεκτρονικής μάθησης με αυτοκατευθυνόμενα εργαλεία μάθησης, αξιολόγηση μαθητών και πιστοποιητικό συμμετοχής μέσα από την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού ή συντονιστή. Είναι ένας ολοκληρωμένος διαδικτυακός οδηγός που συνδυάζει σύντομα βίντεο με διαδραστικά εργαλεία μάθησης, όπως οι ερωτήσεις κατανόησης.

Οι μαθητές παρακολουθούν στιγμιότυπα από τις ζωές τριών εφήβων, ακούν τις βαθύτερες σκέψεις τους και προβληματίζονται για ζητήματα όπως είναι η πίεση των συνομηλίκων, η σεξουαλική παρενόχληση, η λήψη αποφάσεων και επιλογών. Καθώς εξελίσσεται η ιστορία, τα παιδιά ταυτίζονται με τους ήρωες και μπαίνουν στην διαδικασία να αναρωτηθούν τι θα έκαναν στην κάθε περίπτωση.

Μέσα από τη σύντομη ταινία και τις διαδραστικές δραστηριότητες στο διαδίκτυο, οι μαθητές αλληλοεπιδρούν με τους χαρακτήρες και μαθαίνουν να αναγνωρίζουν την κοινωνική δυναμική, την προσωπική ευθύνη, τον τρόπο λήψης αποφάσεων και την υγιή επικοινωνία.

Αναρωτιούνται σχετικά με τις κοινωνικές και ψυχολογικές αιτίες που οδηγούν στην άμετρη κατανάλωση αλκοόλ και στον αντίκτυπο που έχει στις ζωές τους. Τέλος, συζητούν για τη δύναμη της κοινωνικής επιρροής στον τρόπο σκέψης/δράσης τους και ενημερώνονται πώς μπορούν να βοηθήσουν είτε τους άλλους είτε τους εαυτούς τους.

Η διαδρομή δίνει στους νέους την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν άμεσα με τους χαρακτήρες της ταινίας και έτσι να γίνουν οι πρωταγωνιστές της ιστορίας και, χάρη στη συμπλήρωση των ερωτηματολογίων πριν και μετά την εμπειρία, είναι δυνατό να αξιολογηθεί ο πραγματικός αντίκτυπος της δραστηριότητας.

Το Smashed υποστηρίζεται από ένα δίκτυο συντονιστών, οι οποίοι είναι διαθέσιμοι να προσφέρουν δωρεάν υποστήριξη στους εκπαιδευτικούς καθ’ όλη τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, τηλεφωνικώς ή μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

Το υλικό παρέχεται δωρεάν στις σχολικές μονάδες, απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς και μαθητές Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων όλης της χώρας και εγκρίνεται με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

[…]

Διαβάστε το έγγραφο του ΥΠΑΙΘ