άκουσε το άρθρο

Έγγραφο 91083/Δ2/4-6-2018 του Υπουργείου Παιδείας προς τους Διευθυντές Γυμνασίων

Σας αποστέλλεται συνημμένα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος, η οποία πρέπει να διανεμηθεί στους μαθητές της Β΄ Τάξης και τα συμπληρωμένα έντυπα να συγκεντρωθούν και θα διατηρηθούν στο σχολείο. Στη συνέχεια οι Διευθυντές θα αποστείλουν έως τις 22 Ιουνίου 2018 στη Διεύθυνση Σπουδών, Προγραμμάτων και Οργάνωσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του ΥΠΠΕΘ, τον αριθμό μαθητών που ενδιαφέρονται για μαθήματα Αγγλικών και εκείνων που ενδιαφέρονται για μαθήματα ΤΠΕ.

Διαβάστε το έγγραφο

Σύμφωνα με τη συνημμένη δήλωση εκδήλωσης ενδιαφέροντος που απευθύνεται στους γονείς :
«Το ΥΠΠΕΘ προτίθεται να δώσει τη δυνατότητα στους μαθητές που θα φοιτήσουν στη Γ΄ Γυμνασίου από το σχολικό έτος 2018-2019 να παρακολουθήσουν πρόγραμμα προετοιμασίας για την πιστοποίηση γλωσσομάθειας επιπέδου Β2 (καλή γνώση της γλώσσας-‘lower’) στην αγγλική γλώσσα ή πρόγραμμα για την πιστοποίηση της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ. Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μετά το πέρας του ημερήσιου ωρολογίου προγράμματος, επί 3 διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως. Στο τέλος του σχολικού έτους οι μαθητές που θα παρακολουθήσουν τα μαθήματα αυτά θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν δωρεάν στις εξετάσεις αγγλικής του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας (επιπέδου Β2) ή στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειας χρήσης των ΤΠΕ, για την οποία επίκειται η κατάθεση νομοθετικής ρύθμισης στη Βουλή.»

Η συνημμένη δήλωση εκδήλωσης ενδιαφέροντος που απευθύνεται στους γονείς

Share and Enjoy !