Πρόσκληση για διάθεση στα ΚΠΑ2 του Ο.Α.Ε.Δ. εκπαιδευτικών προκειμένου να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από την 20/7/2017 έως και την 25/7/2017

Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Έχοντας υπόψη την αριθ. Φ7/109381/ΓΔ4/2017 απόφαση (Β΄2275), προσκαλεί:

Τους μόνιμους εκπαιδευτικούς των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ09, ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, ΠΕ18, ΠΕ19 και ΠΕ20 να υποβάλουν Αίτηση – Δήλωση προκειμένου να διατεθούν ολικά στα ΚΠΑ2 του ΟΑΕΔ και να συμμετέχουν στις Ομάδες Υποστήριξης της Μαθητείας (Ο.Υ.Μ.) για το σχολικό έτος 2017-2018.

Α. Προϋποθέσεις και όροι συμμετοχής

Οι αιτήσεις υποβάλλονται αποκλειστικά από την 20/7/2017 έως και την 25/7/2017.
Δικαίωμα υποβολής Αίτησης – Δήλωσης έχουν οι εκπαιδευτικοί των κλάδων/ειδικοτήτων ΠΕ09, ΠΕ12, ΠΕ14, ΠΕ17, ΠΕ18, ΠΕ19 και ΠΕ20, οι οποίοι προκειμένου να διατεθούν θα πρέπει να δηλώσουν τα ΚΠΑ2 από το συνημμένο πίνακα (βλέπε Παράρτημα Ι), τα οποία λειτουργούν εντός των ορίων της
Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης που υπάγεται η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην οποία ανήκουν οργανικά. Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης συμμετοχής και αποκλείονται όσοι κατέχουν θέση ευθύνης και θέση με θητεία στην εκπαίδευση, οι Διευθυντές και Υποδιευθυντές των Δ.Ι.Ε.Κ. και των Σ.Δ.Ε..

Σε κάθε ΚΠΑ2 από το συνημμένο πίνακα διατίθεται ολικά ένας (1) εκπαιδευτικός με βάσει την εμπειρία στα θέματα του «Μεταλυκειακού έτους – Τάξη Μαθητείας», την επιμόρφωση σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού και σταδιοδρομίας. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν με την αίτησή τους και βιογραφικό με συνημμένα τα δικαιολογητικά που αποδεικνύουν την προβλεπόμενη εμπειρία και επιμόρφωση.

Β. Διαδικασία υποβολής Αίτησης – Δήλωσης

Η Αίτηση – Δήλωση, η οποία αποτελεί ταυτόχρονα και Υπεύθυνη Δήλωση του άρθρου 8 του ν.1599/1986, θα υποβληθεί αυτοπροσώπως ή με νόμιμα εξουσιοδοτημένο πρόσωπο στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκει οργανικά ο εκπαιδευτικός.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της προθεσμίας υποβολής Αίτησης-Δήλωσης επιτρέπεται η τροποποίηση ή/και η ανάκληση της αίτησης. Ο ενδιαφερόμενος εκπαιδευτικός έχει την αποκλειστική ευθύνη του περιεχομένου της αίτησης. Σε περίπτωση που διαπιστώσει οποιοδήποτε λάθος ή παράλειψη ή επιθυμεί την τροποποίηση αυτής, οφείλει να υποβάλει σχετική αίτηση εντός των οριζόμενων με την παρούσα
πρόσκληση προθεσμιών.

Γ. Αποστολή των αιτήσεων – Εισήγηση των Περιφερειακών Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων-δηλώσεων, οι Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διαβιβάζουν αμελλητί το σύνολο των υποβληθέντων αιτήσεων και δικαιολογητικών στις οικείες Περιφερειακές Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, προκειμένου οι Περιφερειακοί Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να εισηγηθούν στον Υπουργό Παιδείας , Έρευνας και Θρησκευμάτων για τη διάθεση των εκπαιδευτικών, κατά τα οριζόμενα στο άρθρο 1 της υπ΄ αριθ. Φ7/109381/ΓΔ4/2017 (ΦΕΚ 2275/4-7- 2017) Υπουργικής Απόφασης.

Οι εισηγήσεις των Περιφερειακών Διευθυντών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης αποστέλλονται μέχρι την 31/7/2017 στη Διεύθυνση Επαγγελματικής Εκπαίδευσης e-mail: depek@minedu.gov.gr

σχετικό έγγραφο

Share and Enjoy !