Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μαθητών για συμμετοχή στο διαγωνισμό EUROSCOLA 2016-2017

Έγγραφο 8966/16-12-2016 της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας προκειμένου να επιλέξει τους 24 μαθητές που θα εκπροσωπήσουν την περιοχή μας στην ημερίδα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο την 17η Μαρτίου 2017, (σύμφωνα και με το υπ’ αριθμ. 201102/Δ2/25-11-2016 έγγραφο του ΥΠ.Π.Ε.Θ) απευθύνει πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για τη συμμετοχή τους στο γραπτό διαγωνισμό με θέμα:

«Ευρωπαϊκή Ιθαγένεια: πολιτικά δικαιώματα και συμμετοχή στη δημοκρατική ζωή της Ένωσης
Όπως ορίζεται στο Άρθρο 9 της Συνθήκης για την Ευρωπαϊκή Ένωση (ΣΕΕ), η ευρωπαϊκή ιθαγένεια αποτελεί το πρώτο βήμα στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής ταυτότητας.
Ποιά δικαιώματα απορρέουν από την ιδιότητα του Ευρωπαίου Πολίτη και πώς αυτά συμβάλλουν στη διαμόρφωση της ευρωπαϊκής ταυτότητας;»

H πρόσκληση αφορά τους μαθητές της Β’ και Γ’ Λυκείου όλων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο διαγωνισμό θα υποβάλουν αίτηση-δήλωση συμμετοχής στις σχολικές μονάδες όπου φοιτούν, από 19 έως 23 Δεκεμβρίου 2016 (Έντυπο 1, επισυνάπτεται). Μαζί με την αίτηση-δήλωση του/της μαθητή/τριας, υποβάλλεται και υπεύθυνη δήλωση του γονέα/κηδεμόνα του (Έντυπο 2, επισυνάπτεται).

Για την πραγματοποίηση του ταξιδιού τους στο Στρασβούργο οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι κατά τις ημερομηνίες από 16-3-2017 έως 19-3-2017.

Η διεξαγωγή του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δεκαήμερο μετά την έναρξη των μαθημάτων από τις γιορτές των Χριστουγέννων και η ακριβής ημερομηνία του θα σας κοινοποιηθεί σύντομα με νεότερο έγγραφο.

Παρακαλούνται οι Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων να διαβιβάσουν τις αιτήσεις των υποψηφίων μαθητών, μαζί με τις υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων-κηδεμόνων τους, και τα επικυρωμένα αντίγραφα των προαγωγικών βαθμών του σχολικού έτους 2015-2016 και των πιστοποιητικών γλωσσομάθειας στις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης όπου ανήκουν, από 27 Δεκεμβρίου 2016 έως 10 Ιανουαρίου 2017.

Share and Enjoy !