άκουσε το άρθρο

ΔΔΕ Φλώρινας, Αρ. Πρωτ.: 940/15-02-2023 – Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή ως επιτηρητές στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ που θα διεξαχθεί το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023

ΣΧΕΤ.: Η Προκήρυξη 2Γ/2022 του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 75/τ. ΑΣΕΠ/21-11-2022) και η Φ.251/13258/Α5/03-02-2023 εγκύκλιος του ΥΠΑΙΘ

Το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 θα διενεργηθεί ο Πανελλήνιος Γραπτός Διαγωνισμός του ΑΣΕΠ βάσει της 2Γ/2022 προκήρυξης. Σύμφωνα με απόφαση του ΑΣΕΠ στην Περιφερειακή Ενότητα Φλώρινας ορίστηκαν τα παρακάτω πέντε (5) εξεταστικά κέντρα:

1. 1ο Γενικό Λύκειο Φλώρινας
2. 2ο Γενικό Λύκειο Φλώρινας
3. 1ο ΕΠΑΛ Φλώρινας
4. 2ο Γυμνάσιο Φλώρινας
5. Γενικό Λύκειο Αμυνταίου

Σύμφωνα με το άρθρο 8 της 52/16-03-2022 Απόφασης του ΑΣΕΠ (ΦΕΚ 1320/Β/21-03-2022), όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, τη γενική εποπτεία και τον συντονισμό διεξαγωγής του διαγωνισμού σε όλα τα εξεταστικά κέντρα, σε κάθε περιφερειακή ενότητα, έχει η οικεία Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δια του Διευθυντή Εκπαίδευσης που ήδη έχει ορισθεί ως επόπτης εξετάσεων.

Προκειμένου να διεξαχθεί ο διαγωνισμός αυτός καλούνται οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί και μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ που ενδιαφέρονται να απασχοληθούν ως επιτηρητές ή υπεύθυνοι αίθουσας και υπηρετούν σε σχολεία της Πρωτοβάθμιας ή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας και στους φορείς που αναφέρονται ως αποδέκτες, να υποβάλουν αίτηση μέσω σχετικής φόρμας (https://dide-new.flo.sch.gr/asep/) που υπάρχει στο site της ΔΔΕ Φλώρινας, από 15-02-2023 μέχρι και 19-02-2023 ή να επικοινωνούν με τα τηλέφωνα που αναγράφονται παρακάτω.

Οι επιτηρήσεις θα διεξαχθούν το Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 σύμφωνα με το συνημμένο πρόγραμμα των εξετάσεων και είναι υποχρεωτική η συμμετοχή και στους δύο κύκλους εξέτασης (πρωί και απόγευμα). Οι μεικτές αμοιβές είναι αυτές που θα αναφέρονται σε υπό έκδοση ΚΥΑ.

Στην αίτησή τους οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν περιοχή (Φλώρινα ή Αμύνταιο) στην οποία επιθυμούν να οριστούν ως επιτηρητές ή υπεύθυνοι αίθουσας.

Μετά τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων, θα διεξαχθεί κλήρωση έτσι ώστε οι αιτούντες να κατανεμηθούν στα Εξεταστικά Κέντρα. Για το αποτέλεσμα της κατανομής θα ενημερωθούν με e-mail ή επικοινωνώντας οι μεν εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας με την ΔΠΕ Φλώρινας στο τηλ. 2385054585 (κος Καϊσίδης Κυριάκος) οι δε εκπαιδευτικοί της Δευτεροβάθμιας με την ΔΔΕ Φλώρινας στο τηλ. 2385054574 (κα Ρίζου Ευαγγελία).

Όσοι ενδιαφερόμενοι δεν κληρωθούν, θα ενταχθούν σε πίνακα αναπληρωματικών με σειρά προτεραιότητας, βάσει κλήρωσης, και ενδέχεται να αξιοποιηθούν σε περίπτωση που προκύψει σχετική ανάγκη.

Ο Υπεύθυνος Αίθουσας και ο Επιτηρητής απαγορεύεται να είναι σύζυγος ή συγγενής εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και του τρίτου βαθμού (ανήψια) με υποψήφιο που διαγωνίζεται στο ίδιο εξεταστικό κέντρο. Σχετική δήλωση παραδίδεται στον πρόεδρο του Εξεταστικού Κέντρου πριν από την έναρξη του διαγωνισμού.

Παρακαλούνται οι κοι Διευθυντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν άμεσα τους εκπαιδευτικούς του σχολείου του.

Ο Αναπληρωτής Διευθυντής
της Διεύθυνσης Δ.Ε. Φλώρινας