Εγκύκλιος 55292/Ε2/16-05-2022 (ΑΔΑ: ΨΥΠΡ46ΜΤΛΗ-ΦΤ2) του Υπουργείου Παιδείας

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο της διαδικασίας διενέργειας των μετατάξεων κατά το σχολικό έτος 2022-2023, καλεί τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης, τους εκπαιδευτικούς Α/θμιας Εκπαίδευσης κλάδων ΠΕ79 Μουσικής, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών και ΠΕ91 Θεατρικής Αγωγής, καθώς και τα μέλη Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) να υποβάλουν αιτήσεις μετάταξης με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για τις ακόλουθες κατηγορίες μετατάξεων:

1. Από την Α/θμια Εκπαίδευση σε άλλους κλάδους:
    α. της Α/θμιας Εκπαίδευσης,
    β. της Β/θμιας Εκπαίδευσης,
    γ. των μελών ΕΕΠ, καθώς και
    δ. των ΚΕΔΑΣΥ
  1. Από τη Β/θμια Εκπαίδευση σε άλλους κλάδους:
    α. της Β/θμιας Εκπαίδευσης,
    β. της Α/θμιας Εκπαίδευσης,
    γ. των μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ, καθώς και
    δ. των ΚΕΔΑΣΥ
  1. Από τους κλάδους ΠΕ79 Μουσικής, ΠΕ08 Καλλιτεχνικών και ΠΕ91 Θεατρικής Αγωγής της Α/θμιας Εκπαίδευσης σε κενές θέσεις του ίδιου κλάδου σε Μουσικά και Καλλιτεχνικά σχολεία της Β/θμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τη διαδικασία των μεταθέσεων.
  2. Από θέσεις μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ) και Ειδικού Βοηθητικού Προσωπικού (ΕΒΠ) σε άλλους κλάδους:
    α. μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού (ΕΕΠ)
    β. εκπαιδευτικών της Α/θμιας Εκπαίδευσης,
    γ. εκπαιδευτικών της Β/θμιας Εκπαίδευσης, καθώς και
    δ. σε θέσεις κλάδων εκπαιδευτικών και άλλων κλάδων μελών ΕΕΠ των ΚΕΔΑΣΥ

Η υποβολή των αιτήσεων μετάταξης πραγματοποιείται από 17-05-2022 έως και 26-05-2022.

Οι εκπαιδευτικοί Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποβάλλουν την/τις αίτηση/αιτήσεις μετάταξής τους ηλεκτρονικά στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, στις οποίες ανήκουν οργανικά.

Τα μέλη ΕΕΠ-ΕΒΠ υποβάλλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά στις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για όσους ανήκουν οργανικά σε ΣΜΕΑΕ και στις Περιφερειακές Διευθύνσεις Εκπαίδευσης για όσους ανήκουν οργανικά σε ΚΕΔΑΣΥ.

[…]

Διαβάστε την εγκύκλιο

Υπόδειγμα αίτησης μετάταξης από κλάδο σε κλάδο

Υπόδειγμα αίτησης μετάταξης σε ΚΕΔΑΣΥ