Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή στην Κεντρική Επιτροπή Πανελλαδικών Εξετάσεων ΓΕΛ 2018 Αφορά σε εκπαιδευτικούς ΔΕ και σε σχολικούς συμβούλους των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων

Έγγραφο Φ.253.3/58238/Α5/13-4-2018 του Υπουργείου Παιδείας

Καλούνται οι σχολικοί σύμβουλοι Δ.Ε. και οι εκπαιδευτικοί Δ.Ε. των ειδικοτήτων που είναι συναφείς με τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα και ενδιαφέρονται για συμμετοχή στην Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων των ημερήσιων και εσπερινών Γενικών Λυκείων να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέσω των Διευθύνσεων Δ.Ε., προκειμένου να εκδοθεί η σχετική Υπουργική Απόφαση σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις (παρ. 5 και 6 του άρθρου 42 του Ν. 4351/2015, ΦΕΚ 164-Α΄ σε συνδυασμό με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 13 του Π.Δ. 60/2006, ΦΕΚ 65-Α΄). Οι Πανελλαδικές Εξετάσεις των Γενικών Λυκείων θα διεξαχθούν από 8 έως 19 Ιουνίου 2018, σύμφωνα με το πρόγραμμα που έχει ήδη καθορισθεί με τη με αριθμ. πρωτ. Φ253.2/55784/Α5/4-4-2018 Υπουργική Απόφαση (ΑΔΑ: ΩΨΞΩ4653ΠΣ-ΣΜ0).

Οι ενδιαφερόμενοι σχολικοί σύμβουλοι και εκπαιδευτικοί δεν πρέπει να έχουν σύζυγο ή κώλυμα συγγένειας εξ αίματος ή εξ αγχιστείας μέχρι και τρίτου βαθμού με υποψήφιο που μετέχει στις παραπάνω Πανελλαδικές Εξετάσεις. Επίσης, δεν μπορεί να συμμετέχει στην Επιτροπή όποιος προετοιμάζει εκτός σχολικού προγράμματος υποψηφίους για τις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ή συνδέεται με οποιαδήποτε σχέση με ιδιωτικό εκπαιδευτικό φορέα στον οποίο προετοιμάζονται υποψήφιοι των Πανελλαδικών Εξετάσεων, καθώς επίσης και όποιος είναι συγγραφέας εξωσχολικού βοηθήματος το οποίο είναι συναφές με το εξεταζόμενο μάθημα στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να έχουν βαθμό τουλάχιστον Δ’ (ΣΣ μάλλον είναι λάθος) και να έχουν διδακτική εμπειρία στο οικείο μάθημα για ένα (1) τουλάχιστον έτος κατά την τελευταία διετία, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 6, του άρθρου 42, του Ν. 4351/2015.

Η αίτηση  – υπεύθυνη δήλωση εκπαιδευτικών

Η αίτηση  – υπεύθυνη δήλωση σχολικών συμβούλων

Share and Enjoy !