Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών για απόσπαση στο εξωτερικό Από το σχολικό έτος 2016-2017

Εγκύκλιος Φ.821/51882/Η2/29-3-2016 (ΑΔΑ:7ΒΒΣ4653ΠΣ-ΛΓΔ) του Υπουργείου Παιδείας

Προκειμένου να γίνει επιλογή εκπαιδευτικών για απόσπαση σε εκπαιδευτικές μονάδες του εξωτερικού από το σχολικό έτος 2016-2017, η παρούσα να κοινοποιηθεί με την ένδειξη του εξαιρετικώς επείγοντος στα σχολεία της περιοχής αρμοδιότητας των Συντονιστικών Γραφείων Εκπαίδευσης Εξωτερικού, των Διευθύνσεων Εκπαίδευσης και των Περιφερειακών Διευθύνσεων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της ημεδαπής.

Την πρόσκληση συνοδεύει πίνακας στον οποίο περιλαμβάνονται οι χώρες απόσπασης και ο κλάδος του εκπαιδευτικού που έχει δυνατότητα απόσπασης σ’ αυτές.

Όσοι από τις/τους δημόσιους εκπαιδευτικούς Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης επιθυμούν να αποσπαστούν σε εκπαιδευτικές μονάδες του εξωτερικού από το σχολικό έτος 2016-2017 και από το ημερολογιακό έτος 2017 για το νότιο ημισφαίριο πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτηση που αναρτάται στον ιστότοπο http://dipode-aitisi.sch.gr . Οι εκπαιδευτικοί οφείλουν να αποστείλουν στη ΔΙ.Π.Ο.Δ.Ε.Ξ.Μ.Σ. στη διεύθυνση, Ανδρέα Παπανδρέου 37, 15180 Μαρούσι, σε φάκελο Α4:

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά μέχρι 15-4-2016 και ώρα 12.00 το μεσημέρι και θα πρωτοκολλούνται αυτόματα.

Διαβάστε την εγκύκλιο

Share and Enjoy !